Článek
O nouzové nasazení vakcíny u široké veřejnosti ve Spojených státech, Evropské unii i jinde po světě chce firma požádat do konce září.
Část této vakcíny, se kterou počítá i česká očkovací strategie, by se měla vyrábět v závodě u Jevan nedaleko Prahy.
Ačkoli poptávka po vakcínách v USA i EU s postupujícím očkováním již schválenými látkami klesá, jinde stále panuje zásadní nedostatek dávek. Na preparát Novavaxu se přitom upírá velká pozornost odborníků zejména kvůli nasazení v méně rozvinutých zemích, protože nemusí být skladován v příliš náročných podmínkách a jednoduše se proto také převáží.
Další nadějná vakcína: Látka od Novavaxu chrání téměř stoprocentně, část se má vyrábět v ČR
Látka se však dostane k širší populaci nejdříve za několik měsíců. Firma chce zažádat o nouzové schválení přípravku do konce září, přičemž do té doby plánuje vyrobit asi 100 milionů dávek.
Vakcíny pro chudší země
"Mnoho z našich prvních dávek půjde do zemí s nízkými či středními příjmy, což byl i cíl, s nímž jsme začínali," řekl agentuře AP šéf společnosti Stanley Erck. Zatímco v USA dostala jednu dávku více než polovina veškeré tamní populace, v rozvojovém světě je to asi jedno procento.
Novavax zkoumal účinnost látky na vzorku asi 30 tisíc lidí starších 18 let v USA a v Mexiku. Dvě třetiny z nich dostaly dvě dávky vakcíny v rozmezí tří týdnů a zbylé třetině byla podána neúčinná látka, takzvané placebo. Covid-19 postihl celkem 77 lidí v testovaném vzorku - 14 z nich bylo v naočkované skupině a zbytek v druhé, která dostala placebo. Zatímco mezi naočkovanými se u nikoho nerozvinuly těžké příznaky covidu-19, ve skupině bez imunizace postihly 14 lidí.
Naočkujte se, nebo běžte na pracák. Americký soud smetl stížnost pracovníků v nemocnici
Vakcína zabrala s podobným účinkem i proti několika obávaným variantám koronaviru, včetně té, která byla objevena poprvé v Británii a jež nyní na mnoha místech převládá. Svou účinnost podle firmy prokázala i u starších osob nebo u lidí, kteří mají chronické zdravotní problémy.
Vedlejší účinky vědci zaznamenali pouze mírné, šlo především o citlivost či bolestivost v místě vpichu. Nebyly hlášeny žádné případy neobvyklých krevních sraženin nebo problémů se srdcem, řekl Erck. Výsledky však zatím nevyšly v nezávislém odborném časopise a neprošly tak recenzním řízením.
Jiný princip než Pfizer nebo AstraZeneca
Vakcína firmy Novavax funguje na jiném principu než látky firem Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca a Johnson & Johnson a využívá technologii již použitou například ve vakcínách proti chřipce či rakovině děložního čípku. Preparát je stabilní mezi dvěma až osmi stupni Celsia a lze jej proto skladovat v běžných lednicích.
Jogínský guru prozřel a vyzývá k očkování. Sám jde příkladem
Společnost Novavax existuje již více než 30 let, dosud však neuvedla na trh žádnou vakcínu. Na preparátu proti covidu-19 spolupracuje s přispěním americké vlády a zavázala se k doručení 110 milionů dávek do USA a 1,1 miliardy injekcí do rozvojového světa do konce příštího roku.