Článek
Od vakcíny, u níž stačí jedna dávka namísto dvou, si americké úřady slibují urychlení očkovací kampaně.
O účinnosti a bezpečnosti vakcíny Johnson & Johnson FDA informovala ve středu ve zprávě opírající se o výsledky odborných studií. V pátek by měl panel nezávislých expertů FDA rozhodnout, zda bude vakcína schválena k nouzovému nasazení ve Spojených státech.
AstraZeneca zkrátí EU dodávky o polovinu
Účinnost od 57 do 72 procent
Do globální studie bylo zapojeno skoro 44 tisíc dobrovolníků. Ve Spojených státech vykazovala látka 72procentní účinnost, v Latinské Americe 66procentní a v JAR, kde se rozšířila nová mutace koronaviru, byla účinnost 57 procent.
Celkově látka vykazovala 66procentní účinnost proti střednímu až těžkému průběhu covidu. Podle dosavadních výsledků studie byla účinnost vakcíny proti těžkému průběhu covidu velmi vysoká, jelikož 28 dní od jejího podání nebyly evidovány žádné hospitalizace či úmrtí související s nákazou. FDA ve zprávě uvedla, že vakcína rovněž snižuje riziko nákazy už 14 dní po aplikaci.
Třetina Izraelců dostala už obě dávky vakcíny
Nežádoucí účinky u tří pacientů
Tři příjemci vakcíny měli podle studie závažné vedlejší účinky, které pravděpodobně souvisely s vakcínou. FDA však uvedla, že její analýza nevyvolává žádné konkrétní obavy ohledně bezpečnosti vakcíny, které by bránily nouzovému schválení.
Nejčastějšími vedlejšími účinky byly podle FDA bolest v místě vpichu (48,6 procenta), bolesti hlavy (39 procent), únava (38,2 procenta) a bolest svalů (33,2 procenta). Devět procent účastníků studie hlásilo zvýšenou teplotu, zatímco u 0,2 procenta byla evidována vysoká teplota.
Vakcínu od Johnson & Johnson na rozdíl od vakcíny od výrobců Pfizer a Moderna lze uchovávat až tři měsíce v lednici, což usnadňuje distribuci. Byla vyrobena na podobném principu jako vakcína firmy AstraZeneca, která však vyžaduje aplikaci dvou dávek. O podmínečné schválení své vakcíny společnost Johnson & Johnson tento měsíc požádala také Evropskou agenturu pro léčivé přípravky. Cílem společnosti je do konce roku vyrobit zhruba miliardu dávek.