Článek
„Donald Rickard, který v té době oficiálně pracoval jako zástupce amerického konzula v Durbanu řekl, že předal informaci jako součást geopolitické hry za studené války, protože Mandela byl nejnebezpečnějším komunistou na světě mimo Sovětský svaz,“ napsal server listu The Sunday Times.
Agent CIA se dozvěděl, že Mandela pojede 5. srpna z Durbanu do Johannesburgu, a předal tuto informaci svým kontaktům v jihoafrické policii, takže mohli zřídit silniční zátaras. Policie auto zastavila a Mandelu převlečeného za řidiče vzala do vazby. V té době byl v zemi nejhledanější osobou.
Balancovali jsme tu na hraně, a to se muselo zastavit, což znamenalo zastavit Mandelu. A zastavil jsem ho já.
Řídil ozbrojené křídlo Afrického národního kongresu (ANC) a hlásal povstání proti jihoafrické vládě. Po dvouletém procesu byl v roce 1964 odsouzen k doživotí.
Prvních 18 let strávil ve věznici na ostrově Robben Island, pak ve dvou dalších. Na svobodu se dostal až 11. února 1990 i díky reformní politice prezidenta Frederika de Klerka, který činil praktické kroky ke zrušení apartheidu, legalizaci opozice včetně ANC a propuštění Mandely.
Z něj se stala jedna z nejváženějších osobností v boji za lidská práva ve světě a jako prezident stál v čele Jihoafrické republiky v letech 1994 - 99. Zemřel v prosinci 2013.
Americký agent ničeho nelitoval
Mandela dlouho připisoval své odhalení vlastní nepozornosti v ilegální práci a nepřikládal větší význam spekulacím, že ho udali buď bělošští členové Jihoafrické komunistické strany, nebo CIA. Exagent Rickard však v rozhovoru ničeho nelituje.
Byl přesvědčen, že Mandelu řídí Sověti a že chtěl podněcovat k revoltě indickou menšinu v oblasti Natal, kde působil, což by údajně vedlo k sovětské invazi a konfliktu s USA. „Balancovali jsme tu na hraně, a to se muselo zastavit, což znamenalo zastavit Mandelu. A zastavil jsem ho já,“ prohlásil.
Související témata:
Několik týdnů po rozhovoru s filmařem Rickard zemřel ve věku 88 let v Coloradu, kde žil od odchodu z tajné služby koncem 70. let.