Článek
Američtí představitelé uvedli, že 26letý Wen-cheng Čao byl obviněn ze spiknutí a úplatkářství za to, že měl zaslat svému čínskému spojenci fotografie a videa obsahující „citlivé americké vojenské informace“, a to výměnou za zhruba 15 tisíc dolarů (asi 332 tisíc korun).
Podle agentury Reuters mělo jít o plány amerických vojenských cvičení v Indo-Pacifiku, elektrotechnická schémata a plány radarového systému na americké vojenské základně na japonské Okinawě a také podrobnosti o zabezpečení amerických námořních základen v Kalifornii.
Druhý člen amerického námořnictva Ťin-čchao Wej měl Číně vyzradit informace o amerických válečných lodích, a to včetně obojživelné útočné lodi USS Essex, na které sám sloužil. Z ní měl Číně poslat desítky technických příruček, které popisovaly zbraně a vojenské aktivity plavidla.
Čína tlačí na Ujgury, aby špehovali bojovníky za lidská práva. Vyhrožuje jejich rodinám
Za to ho Spojené státy obvinily ze spiknutí za účelem zaslání informací o národní obraně do Číny. Podobně jako Wen-cheng za to měl inkasovat tisíce dolarů, přesnou částku nebo věk podezřelého ale američtí představitelé neuvedli. Podle listu Al Jazeera měl začít s Čínou spolupracovat v roce 2022.
„Pro Spojené státy neexistuje větší, vícegenerační hrozba, než je Čína,“ uvedla zvláštní agentka FBI Stacey Moyová.
Podle ní má Peking strategický plán stát se jedinou světovou supervelmocí, kvůli čemuž se „nezastaví před ničím“, ani kdyby to mělo znamenat útok na Spojené státy americké.
Americko-čínské vztahy jsou přitom již léta napjaté kvůli řadě otázek týkajících se národní bezpečnosti a obchodu. Spojené státy obviňují Čínu ze špionáže a kybernetických útoků, což Peking odmítá.