Článek
„Žádná spravedlnost, žádný mír!” skandovalo zhruba 200 demonstrujících v Baton Rouge, kde policisté minulý týden zastřelili Altona Sterlinga, jehož kontrolovali na základě anonymního oznámení, že má zbraň.
Na demonstraci tu dohlížely desítky policistů, další desítky příslušníků pořádkových jednotek a zhruba 30 policejních vozidel bylo shromážděno opodál. Místní média s odvoláním na policii uvedla, že demonstranti se po poklidném protestním pochodu k místnímu Kapitolu střetli s policií, která vzala do vazby nejméně 48 lidí. Podle úřadů se tak stalo během neohlášené protestní akce.
Demonstrace se ve městě konala i předtím během dne, kdy se zhruba tisícovka lidí zúčastnila poklidného protestního pochodu od kostela k místnímu Kapitolu a zpátky.
Během protestů v uplynulých dvou dnech zadržela policie na 130 lidí, napsala agentura AP.
Protesty v Saint Paul
V minnesotské metropoli Saint Paul bylo podle zpravodajského serveru CNN zadrženo zhruba 102 demonstrujících, kteří tam v uplynulých dnech protestovali proti násilné smrti Philanda Castilea. Zabit byl ve středu několika výstřely z policejní zbraně, když ho policisté zastavili kvůli rozbitému světlu jeho vozu.
Podle CNN bylo při podobných protestech v New Yorku, v Chicagu, Saint Paul a v Baton Rouge během protestů v uplynulých dnech zadrženo nejméně 261 lidí.
Policejní zásahy vedly k vraždám v Dallasu
Ve čtvrtek se podobné protesty v Dallasu staly místem hromadné vraždy pěti policistů, které zastřelil muž s odstřelovací puškou. Pachatele policie zabila. Motiv byl zřejmě rasistický: vyšetřovatelé útočníka identifikovali jako pětadvacetiletého černocha Micaha Xaviera Johnsona, který vyjednávačům podle médií řekl, že jeho cílem jsou bělošští policisté. [celá zpráva]
Americký prezident Barack Obama, který v důsledku událostí v Dallasu zkrátil oficiální návštěvu Španělska, se v úterý do tohoto texaského města vypraví.