Článek
Veterán z války v Perském zálivu Muhammad a jeho komplic Lee Boyd Malvo stříleli většinou z úložného prostoru auta a na dálku. Muhammad k tomu účelu vyvrtal v zadních dveřích díru a odstranil zadní sedadla. Několikrát ale stříleli i venku, mimo jiné na 13letého Irana Browna, kterého zranili, a 35letého řidiče autobusu Conrada Johnsona, jenž byl jejich poslední obětí.
V hlavním městě Washingtonu a státech Maryland a Virginie jim pokaždé stačil jeden výstřel. Jejich tažení v roce 2002 vyvolalo jedno z nejrozsáhlejších pátrání v dějinách Spojených států. Po třech týdnech byla dvojice dopadena na dálničním odpočívadle.
Muhammad byl už v roce 2004 odsouzen ve Virginii k trestu smrti za jednu z vražd - za zabití Deana Meyerse u benzínového čerpadla. V době, kdy očekával výkon trestu, jej úřady vydaly do Marylandu, kde byl usvědčen ze šesti vražd v roce 2006. V Marylandu byl Muhammad odsouzen k šesti doživotním trestům vězení bez možnosti propuštění.
Obhájci tvrdili, že trpí syndromem z války
V září 2009 soud ve Virginii stanovil datum výkonu trestu smrti na listopad. Jeho právníci podali odvolání. Tvrdili, že Muhammad není odpovědný za své činy. Obhájci argumentovali, že Muhammad trpí syndromem z války, má přeludy a vykazuje známky schizofrenie.
Žaloba zase mimo jiné poukazovala, že Muhammad během procesu neprojevil žádnou lítost. Žalobci se domnívali, že obviněný plánoval zabít i svou bývalou manželku a získat do péče tři děti, které s ní měl. Nejen se ženou, ale i s armádou, si prý chtěl vyřídit účty.
Nejvyšší soud USA v pondělí žádost o milost odmítl a po něm v úterý také guvernér Virginie Tim Kaine. Osmačtyřicetiletému Muhammadovi aplikovali injekci se smrtícím sérem ve věznici v Jarrattu. Na dotaz, zda chce učinit poslední prohlášení, neodpověděl.
Muhammad s Malvoem jsou podezřelí také z vražd v dalších federálních státech.
Chtěli zabít šest lidí denně
Svědkové Muhammada popsali jako citlivého muže a mladý Jamajčan Malvo byl výborným studentem. V Muhammadovi viděl druhého otce.
Byl to ale i on, kdo proti němu svědčil. U soudu řekl, že Muhammad původně plánoval zabíjet měsíc a zastřelit šest lidí denně. Během prvních 24 hodin zabili pět lidí, ale druhý den jim situaci komplikovaly obavy ze svědků a nedostatku únikových cest.
Podle Malvoa měly být vraždy první fází obšírnějšího plánu. Konečným cílem bylo získat 10 miliónů dolarů a vybudovat centrum pro bezdomovce v Kanadě, odkud budou další lidé vysílání k útokům v USA. Dvojice během útoků policii zasílala zprávy a také telefonovala, přičemž požadovala 10 miliónů, když střílení ukončí.
Muhammad během procesu trval na své nevině. Tvrdil, že byl obětí rasové nesnášenlivosti a policii a žalobce obvinil, že lžou americkému národu a tají důkazy, že je nevinný.