Článek
Na zvýšená rizika nové bariéry, která je speciálně navržena tak, aby bylo pro migranty obtížné ji podplavat či přelézt, mnozí upozorňovali už dříve, podotkla v souvislosti s nálezem těla stanice ABC News.
Zhruba 300 metrů dlouhá hradba z bójí, která byla uprostřed řečiště mezi americkým městem Eagle Pass a mexickým Piedras Negras natažena v červenci, budí velké emoce na obou stranách řeky.

Migranti nedaleko hraniční bariéry
Administrativa amerického demokratického prezidenta Joea Bidena už žalovala republikánského guvernéra Abbotta kvůli tomu, že bariéra vznikla bez potřebného federálního povolení, a argumentuje humanitárními i enviromentálními riziky.
Mexiko zase tvrdí, že říční bariéra porušuje dohody ohledně využívání řeky i mexickou suverenitu, a ohradilo se proti tomu v oficiální stížnosti americké vládě.

Skupina migrantů v řece Rio Grande
Na nehumánní praktiky při ochraně americké hranice na řece Rio Grandě si přitom v červenci stěžoval i jeden z amerických pohraničníků, když v e-mailu nadřízenému psal, že v nataženém žiletkovém drátu se zachytila mimo jiné těhotná žena či děti.
Počty migrantů, zejména ze středoamerických zemí, jako je Guatemala, Honduras či Salvador, kteří přecházejí z Mexika do USA, kulminovaly okolo března loňského roku. Tehdy američtí pohraničníci hlásili až 7100 pokusů o překonání hranice denně. Nyní je to podstatně méně, okolo 3360 denně, informoval nedávno s odvoláním na americké úřady list New York Times.