Článek
Čtyřiatřicetiletý William Castillo, který byl odsouzen za vraždu ženy, přitom už byl připraven zemřít. Soud rozhodl až poté, co odsouzený pozřel poslední jídlo. Podle ředitele nevadské věznice Howarda Skolnika byl Castillo rozhodnutím Nejvyššího soudu zaskočen. Sám totiž odmítl i žádat o poslední milost.
Americký Nejvyšší soud 25. září souhlasil s tím, že přezkoumá, zda poprava smrtící injekcí není v rozporu s osmým dodatkem ústavy, který zaručuje, že trest nebude zbytečně krutý nebo nezvyklý. K popravě smrtící injekcí přistupují úřady ve většině amerických států.
Smrtící injekce je v posledních letech kritizována, protože ne vždy směs tří chemikálií účinkovala dostatečně rychle. Někteří odsouzenci umírali dlouho, i půl hodiny, a jiní byli při vědomí ve chvíli, kdy jim ochrnuly dýchací svaly.
I Castillo, který byl poslán na smrt za to, že ubil starší ženu klíčem používaném při výměně pneumatik, požádal Skolnika, jestli by nemohl dostat větší množství léků na uklidnění, aby ztratil vědomí.
Americká unie občanských práv v Nevadě vyzývala k zastavení popravy. Právník ACLU Lee Rowland rozhodnutí přivítal, protože Nevada se přiřadí ke státům, které se rozhodly čekat na rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Smrtící injekce je používaná ve všech 38 státech, které trest smrti praktikují, kromě Nebrasky, kde se lidé popravují na elektrickém křesle.