Hlavní obsah

V mexické džungli vyschly tyrkysové laguny, nebyl dostatek srážek

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových lagun, které do oblasti lákají turisty. Dalším poklesla hladina. Podle odborníků za vysycháním stojí dlouhé období sucha a zvyšující se teploty, napsala agentura AP.

Foto: Profimedia.cz

Sucho v Mexiku

Článek

Z laguny Metzabok, jejíž vody za normálního stavu pokrývají plochu 89 hektarů, tento měsíc zbyla jenom popraskaná hlína. Laguna je významným přírodním zdrojem pro tamní domorodce, lakandonské indiány, kteří z ní berou vodu a chytají v ní ryby. Jejich živobytí zároveň závisí na turistech, kteří si průzračné vody uprostřed džungle oblíbili.

Poklesem vodní hladiny utrpěla i místní fauna, zhruba 350 lakandonských indiánů proto společně s biology strávilo několik uplynulých dní odchytem krokodýlů, ryb a želv, živočichy následně přesunuli do těch lagun, ve kterých je stále ještě voda.

Někteří ze starších domorodců si pamatují, kdy jezera, pro původní obyvatele posvátná a chráněná programem UNESCO, vyschla naposledy - v roce 1950. Odborníci se ale obávají, že k podobným jevům bude kvůli klimatické změně docházet čím dál častěji.

„Za poslední čtyři roky se počet srážek snížil o 30 procent. Zároveň se průměrná nejvyšší teplota zvýšila z 30 na 34 stupňů,” uvedl Adrián Méndez Barrera z mexického úřadu pro chráněné oblasti.

Související témata:

Výběr článků

Načítám