Článek
Dvoučlenná policejní hlídka nasadila proti Robertu Knipstromovi ze západní provincie Britská Kolumbie paralyzér, ale také obušky a pepřový sprej v obchodním středisku v Chilliwacku, asi 100 kilometrů východně od Vancouveru, prý proto, že se choval "nevyzpytatelně". Na policisty byl podle jejich výpovědi agresivní, počínal si rozčileně a bojovně.
Postižený byl prý ještě po hospitalizaci při vědomí a komunikoval. Zatím není jasné, jakou roli hrál šok způsobený paralyzérem, napsala agentura AP. Případ se vyšetřuje.
Nové diskuse o užívání takzvaného taseru vyvolal po celém světě před deseti dny zveřejněný videoklip, na kterém kanadský policista zasáhl 14. října na letišti ve Vancouveru paralyzérem proti čtyřicetiletému polskému přistěhovalci, jenž několik hodin poté zemřel.
OSN: zásah taserem je mučení
Další Kanaďan zahynul 18. října v Montrealu a tento týden nepřežil zřejmě šok způsobený taserem ve vězení muž z provincie Nové Skotsko, který byl zadržován s obviněním z přepadení.
Výbor OSN proti mučení v pátek uvedl, že použití taseru představuje "jednu z forem mučení a může způsobit smrt". Ve Vancouveru se v sobotu uskutečnila demonstrace, jejíž účastníci požadovali zákaz používání elektrických paralyzérů.
Paralyzér omračuje pomocí silného elektrického výboje a podle odborníků skrývá mnohá rizika. U některých lidí totiž může vyvolat srdeční arytmii, někdy až infarkt. Podle internetové encyklopedie Wikipedia zahynulo mezi lety 2001 až 2007 následkem rány z paralyzéru 245 lidí.
Humanitární organizace Amnesty International (AI) apelovala na úřady, aby pozastavily používání taseru. AI tvrdí, že eviduje v zemi celkem 16 podobných smrtelných případů. To "vyvolává závažné otázky ohledně zdravotních rizik spojených se zbraněmi používajících elektrický šok".