Článek
Winston Blackmore (52) a James Oler (44) skončili ve vazbě ve městě Bountiful, řekl prokurátor Wally Oppal. Blackmore měl 19 žen, Oler pět. Některým bylo v době sňatku teprve patnáct let, většinou pocházely z USA.
Právní hranice pro sňatek je přitom v Kanadě 16 let a v případě, že se jedná o institucionální představitele jako v případě Olera a Blackmora 18 let.
Vyšetřování začalo už v roce 2005. Policisté v jeho průběhu vyslechli na 90 členů církve nejen v provincii, ale i v amerických státech Utah, Idaho a Nevada. Prokuratura s obviněním nespěchala, protože si je vědoma, že je těžké je dokázat. „Problémem je vždy argument svobody vyznání,“ řekl Oppal.
Záruku náboženské svobody poskytuje kanadská listina práv a svobod z roku 1982. Soud bude polygamii řešit poprvé od přijetí charty.
V Texasu vyšetřování ztroskotalo
Kanadská prokuratura zná také dobře pozadí vyšetřování amerických úřadů mezi členy Fundamentalistické církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů v texaském Eldoradu. Loni v dubnu z tamního sídla církve policie vyvedla přes 440 dětí. U některých z nich měli podezření na fyzické a sexuální zneužívání. Soudce však později povolil dětem návrat k rodinám.
Šéf texaské církve Warren Jeffse byl ovšem předloni odsouzen na dvakrát pět let. Spolupodílel se na znásilnění, když dojednal sňatek čtrnáctileté dívky s jejím 19letým bratrancem a pod hrozbou pekelných muk ji přesvědčoval k pohlavnímu styku, jenž se později uskutečnil. Loni v červenci ho obžalovali z dalšího sexuálního násilí vůči nezletilým.
Polygamní církev
Fundamentalistická církev Ježíše Krista svatých poslední dnů vznikla v třicátých letech 20. století. Založili ji odpadlíci od mormonské církve poté, co tato zakázala polygamii.
Organizace má členy hlavně ve Spojených státech. Dohromady jich je asi deset tisíc.