Článek
„Radioaktivita může být nebezpečná, proto bychom měli oceány po největším úniku radioaktivních zamořujících látek do jejich vod v dějinách bedlivě sledovat,“ prohlásil oceánograf Ken Buesseler.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zjištěné koncentrace cesia však podle něj nepředstavují hrozbu pro život v moři u ostrova Vancouver ani nejsou nebezpečné pro lidi. Kdyby se tam člověk koupal po celý rok, vystaví se téměř tisíckrát menšímu záření než při rentgenu zubů.
Elektrárnu ve Fukušimě poškodilo v březnu 2011 silné zemětřesení a následná mohutná vlna tsunami. Došlo k tavení palivových tyčí a kolapsu čtyř reaktorů. Z okolí zařízení se muselo odstěhovat více než 160 tisíc lidí. Radioaktivní látky unikly do podloží i do moře. Byla to nejhorší jaderná nehoda od výbuchu v Černobylu v roce 1986.
Podle Buesselera se dá očekávat, že koncentrace cesia budou v příštích týdnech naměřeny i na dalších místech podél severoamerického pobřeží, možná až v Kalifornii. Loni v listopadu byla zjištěna radiace z Fukušimy zhruba 160 kilometrů od břehů tohoto jihoamerického státu.