Článek
K incidentu došlo v úterý místního času a jeden z manažerů elektrárny rozeslal zaměstnancům zprávu, aby „zajistili ventilaci ve své budově a vyvarovali se konzumace potravin a pití“. Mluvčí elektrárny v Hanfordu ale později prohlásil, že k úniku radiace nedošlo a nikomu se nic nestalo.
MORE: Workers have been reportedly evacuated from Washington nuclear site after tunnel containing waste collapses https://t.co/Os8npf2pma pic.twitter.com/stkxVCO7sV
— CBS News (@CBSNews) 9. května 2017
To, že radiace neunikla, potvrdily i americké úřady. Americké ministerstvo energetiky nicméně uvedlo do provozu své středisko pro mimořádné situace. Příčina nehoda se stále vyšetřuje.
Podle stanice CBS News se úřady domnívají, že se část tunelu zřítila kvůli stavebním pracím, které dělníci nad podzemním komplexem provádějí.
The dark area underneath the tall orange flag is the collapse site – a hole left by the tunnel collapse. pic.twitter.com/7fvqsRimhC
— Susannah Frame (@SFrameK5) May 9, 2017
Komplex, kde se zhroutil tunel. Podle reprotérky televize King se nachází pod oranžovou vlajkou.
Americký Černobyl
Tunel byl však podle informací Independentu vysoce kontaminovaný. Byly v něm mimo jiné vagóny, v nichž jsou přepravovány palivové tyče pro jaderné elektrárny. Server v této souvislosti napsal, že se o elektrárně hovořilo jako o „podzemním Černobylu”, kde dřív nebo později dojde k jaderné havárii.
Jaderné zařízení Hanford ve státě Washington je národní technickou památkou. Tamní reaktor B je prvním nukleárním reaktorem na světě, vyprodukoval plutonium pro první jaderný výbuch, který se uskutečnil ve státě Nové Mexiko 16. července 1945, a pro bombu svrženou na japonské Nagasaki 9. srpna 1945.
Během studené války hanfordské reaktory produkovaly plutonium pro výrobu dalších jaderných bomb. V současné době patří areál k nejzamořenějším v USA, likvidace odpadu se odhaduje na několik desítek let, napsala ČTK.