Článek
Prezident navíc plánuje svolat ústavodárné shromáždění. Většina parlamentu, v němž levicově orientovaný prezidenta nemá oporu, Correu obviňuje ze snahy nastolit totalitní režim. Zákonodárci tvrdí, že pravomoc svolávat ústavodárné shromáždění patří výhradně do jejich kompetencí.
Demonstranti protestují proti ročnímu odvolání 57 opozičních poslanců Národního kongresu. Foto: REUTERS/Guillermo Granja
Minulé úterý odvolali poslanci opozice, údajně v rozporu se svými pravomocemi, šéfa ústřední volební komise Jorgeho Acostu, čímž narušily přípravy referenda o nové ústavě, které se má konat 15. dubna.
Nejvyšší výkonný soud pak ve středu zprostil poslance mandátu na dobu jednoho roku. Ti rozhodnutí odmítají přijmout a společně se svými přívrženci protestují v ulicích Quita. Při posledních střetech byla policie na jejich rozehnání nucena použít slzný plyn. Dva protestující lidé byli v úterý postřeleni.
Při úterních střetech byli postřeleni dva lidé. Foto: REUTERS/Xavier Parra
Poslanci však čím dál více ztrácejí podporu veřejnosti. V nedávném průzkumu veřejného mínění vyslovilo spokojenost s prací Národního kongresu pouhých 17 procent obyvatel země. V lednu dokonce demonstrace na podporu prezidentova návrhu na vypsání referenda vyvrcholila násilným útokem na budovu parlamentu a vynucenou evakuací poslanců.