Článek
„Už jde,“ hlásil muž v další zprávě. Ani v té chvíli nepřestával útočník, jehož motiv zatím není znám, zasypávat bezbranné návštěvníky klubu střelbou z automatické pušky AR-15. Jedná se o civilní verzi známého vojenského samopalu M-16.
We want to thank the community for your support. Food/drinks have been dropped off. We have plenty at command post. pic.twitter.com/2eV4vSk3hP
— Orlando Police (@OrlandoPolice) 12. června 2016
Orlandská policie poskytla lidem občerstvení
„Má nás, je tu s námi uvnitř,“ stálo v poslední textové zprávě, kterou Mina Justiceová od svého syna dostala. Pak se Eddie odmlčel. Zda masakr přežil a je například v nemocnici, zatím neví. Úřady ještě neidentifikovaly všechny oběti.
Útočník měl vojenský výcvik
Masakr už má nejméně padesát obětí. Dalších třiapadesát lidí utrpělo zranění. Stav mnoha z nich je kritický a počet obětí tak může narůstat. Jedná se o nejhorší střelbu na civilisty v historii Spojených států.
Obětí může být tolik mimo jiné proto, že Omar Mateen měl podle CNN vojenský výcvik. A mohlo jich být ještě víc, nebýt odvahy devíti policistů ze zásahové jednotky, kteří útočníka vyzbrojeného ještě pistolí a pravděpodobně i pásem s trhavinou zneškodnili. Jeden ze strážců zákona byl zasažen do kevlarové helmy, která mu zachránila život.
Televize NBC uvedla, že útočník volal před střelbou na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost Islámskému státu.
Orlando gunman called 911 moments before shooting and pledged allegiance to leader of ISIS, sources tell NBC News https://t.co/0XkMoA2xo2
— NBC News (@NBCNews) 12. června 2016
The Washington Post napsal s odvoláním na nejmenovaný zdroj z administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy, že ministerstvo pro vnitřní bezpečnost má informace o tom, že se útočník hlásil k Islámskému státu.
„Podle zpráv místních bezpečnostních složek útočník vyjádřil loajalitu s Islámským státem a byl slyšen, jak se modlí v cizím jazyce,” napsal list.
JUST IN: Omar Mateen was on law enforcement radar in last five years, @jeffpeguescbs reports https://t.co/yjXjCLx2Hm pic.twitter.com/Wm5aamNN4v
— CBS News (@CBSNews) June 12, 2016
Televize CBS zveřejnila snímek podezřelého.
Podle oficiálního vyjádření ale americké úřady nemají k dispozici důkazy o tom, že by existovalo přímé spojení mezi střelbou v nočním klubu na Floridě a Islámským státem či jinou zahraniční extremistickou organizací, informovala agentura Reuters.
Demokratický kongresman Adam Schiff však tvrdí, že útočník stoupencem Islámského státu byl.
Kvůli údajným teroristickým vazbám vyšetřovala muže FBI už v letech 2013 a 2014. Nic podezřelého však nezjistila.
Většina zraněných je v kritickém stavu, takže počet obětí může nadále narůstat. Starosta Orlanda požádal floridského guvernéra o vyhlášení výjimečného stavu.
Byl to homofob, tvrdí otec
O motivu střelce, jak již bylo řečeno, se zatím jen spekuluje, případ policisté vyšetřují jako teroristický čin. Jeho otec Seddique Mateen nicméně řekl NBC News, že jej k masakru mohla vyprovokovat homofobie, tedy odpor k homosexuálně zaměřeným osobám. Před časem ho údajně naštvalo, když na ulici v Miami viděl pár líbajících se mužů.
„Tohle nemá nic společného s náboženstvím. Opakujeme, že se omlouváme za to, co se stalo. Nevěděli jsme, že něco chystá. Jsme v šoku, stejně jako celá země,“ řekl Seddique Mateen.