Článek
Prezident uvedl, že jsou to převážně američtí představitelé, kteří tvrdí, že za únosy letadel, která zničila mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku a poškodila budovu Pentagonu, stojí teroristická skupina.
Existuje ale i jiná teorie, a to že: „Segmenty v americké vládě zosnovaly útok, aby odvrátily úpadek americké ekonomiky a ztráty na Blízkém východě, aby zachránily sionistický režim“. Sionistickým režimem Ahmadínežád označuje Izrael, jehož premiéra Benjamina Netanjahua v průběhu dne nazval obratným vrahem. [celá zpráva]
S teorií amerického spiknutí, jehož součástí byl útok na vlastní cíle, podle Ahmadínežáda souhlasí „většina Američanů stejně jako většina národů a politiků po celém světě“. Americké oběti útoků z 11. září pak Ahmadínežád přirovnal k obětem irácké války.
Ahmadínežád během prvního dne všeobecné rozpravy ve Valném shromáždění mluvil také o hrozbách pálení koránu, které zazněly od amerických náboženských skupin, což označil za akt "ďábla". S výtiskem koránu v ruce Ahmadínežád prohlásil, že "pravda nemůže být spálena".
Proti Ahmadínežádově přítomnosti v USA a proti jeho vystoupení v OSN protestovalo v New Yorku několik tisíc lidí. Účastníci protestní akce mimo jiné skandovali, že íránský prezident je terorista.