Článek
Podezřelým z útoku je 42letý veterán americké armády Shamsud-Din Jabbar, který se přihlásil k extremistické skupině Islámský stát. Bývalý voják při přestřelce se třemi zasahujícími policisty zemřel. FBI označila incident za teroristický čin.
Neworleanské úřady identifikovaly všech 14 obětí, nejmladší z nich bylo 18 let a nejstarší 63 let. Většina dalších obětí byla ve věku kolem 20 let. Nejméně dalších 35 lidí bylo zraněno.
FBI podle Reuters uvedla, že Jabbar v měsících před útokem místo činu nejméně dvakrát navštívil. Jabbar pobýval v pronajatém domě ve čtvrti St. Roch a nahrával si videa v ulicích města Meta brýlemi. Brýle měly obsahovat záběry na celou francouzskou čtvrť, včetně Bourbon street, kde k útoku došlo.
V New Orleans po masakru staví nové bariéry. Jsou však schopny zastavit jen auto jedoucí krokem
Při útoku 1. ledna na sobě měl Jabbar také chytré brýle, funkci živého vysílání ale neaktivoval, uvedli podle BBC vyšetřovatelé. Brýle se u něj našly až po jeho smrti.
Úřad FBI již dříve uvedl, že v domě, kde útočník přebýval, bylo nalezeno velké množství výbušnin. Vyrobeny byly údajně přímo v domě za pomoci dalších lidí, kteří byli do útoku zapojeni.
Cesty do Egypta a Kanady
Jabbar v roce 2023 vycestoval také do Egypta a Kanady, i když zatím není jasné, zda tyto cesty souvisely s útokem, uvedli podle Reuters vyšetřovatelé.
„Vysledovali jsme, že útočník od 22. června do 3. července 2023 cestoval do Káhiry v Egyptě. O několik dní později, 10. července, odletěl do kanadského Ontaria a 13. července 2023 se vrátil do USA,“ řekl Lyonel Myrthil, agent FBI, který má na starosti oblastní kancelář v New Orleans. Dodal, že se jeho tým snaží získat informace o tom, jak tyto cesty mohou souviset s činem, který se odehrál na Nový rok.