Článek
„Kongres může dělat, co sám rozhodne,“ odpověděl Huntsman na otázku novináře, zda by mohl Kongres zahájit proceduru impeachmentu. Huntsman ještě dodal: „Moje pozice ohledně Libye je velmi prostá. Neměli bychom tam být.“
Deset členů amerického Kongresu zažalovalo v červnu prezidenta Baracka Obamu kvůli americkému podílu na vojenských operacích v Libyi. Oznámila to ve středu agentura DPA.
Podle zákona může prezident USA sice rozhodnout o vojenské akci, ale ta může trvat jen 60 dní, dalších 30 dní může trvat stahování jednotek. Pokud by nasazení sil trvalo déle, musí prezident požádat Kongres o schválení. To se ale nestalo. Obama se hájí tím, že akce je omezená, a proto to není potřeba. [celá zpráva]
Sněmovna reprezentantů pak hlasovala proti rezoluci poskytující prezidentovi Obamovi právo pokračovat v řízení vojenských akcí USA v Libyi. [celá zpráva]
Huntsman byl za vlády Baracka Obamy jmenován v roce 2009 velvyslancem USA v Číně.
Střety republikánů a demokratů
Postoj republikánů ukazuje, jak komplikovaná je politická situace a že stranické zájmy v ní často převažují, zejména nyní, rok před prezidentskými volbami.
Republikáni podporovali invaze USA do Iráku a Afghánistánu.
Nasazení v Libyi ale ztěžuje Obamovu pozici i u pacifistických demokratů. K vítězství Obamy přispělo i to, že prosazoval odchod z Iráku. V Afghánistánu ale značně posílil americkou vojenskou přítomnost a letos na jaře zahájil útok na Libyi.
Naposledy kongresmani hlasovali proti vojenské akci za prezidenta Billa Clintona během války v Bosně.