Článek
„Musíme mít alternativu,“ prohlásil republikán Paul Ray, který návrh předkládal, a na dotazy novinářů, zda je střelba do odsouzenců vhodná, dodal: „Když budeme věšet, posílat lidi pod gilotinu, před popravčí četu anebo na elektrické křeslo, pořád kolem toho bude ten samý cirkus.“
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle něj je poprava před popravčí četou humánní, protože odsouzenec okamžitě zemře. Odpůrci ale argumentují, že tomu tak být nemusí. Kroniky v Utahu takový případ zmiňují. V roce 1879 popravčí minuli srdce Wallace Wilkersona, který pak umíral 27 minut, upozornila agentura AP.
Rayův návrh zatím podpořil jen parlamentní výbor. Schvalovat ho budou zákonodárci na výročním zasedání v lednu.
Popravčí četa střílela naposledy před čtyřmi lety
V Utahu naposledy povolali popravčí četu v roce 2010. Ronnieho Lee Gardnera zastřelila pětice policistů s puškami Winchester. Podle nynějších zákonů je možné, aby četa popravovala pouze lidi odsouzené k smrti před rokem 2004.
Americké státy mají v posledních letech problémy s popravami smrticím sérem, jelikož jim evropské firmy na nátlak veřejnosti odmítají dodávat potřebné látky. Američané zkoušejí nové kombinace, ale mají s nimi problémy. Po zpackané popravě v Arizoně, kde odsouzený dvojnásobný vrah umíral déle než hodinu, byly letos popravy dokonce na čas pozastaveny. [celá zpráva]
Kvůli potížím se smrticími injekcemi povolili v Tennessee znovu popravovat v elektrickém křesle. [celá zpráva]