Článek
„Obdržel jsem e-mail od americké vlády, že zrušily vízum v mém pasu. Jejich komunikace byla velmi stručná a neposkytla žádné důvody. Člověk může mít své domněnky,“ řekl čtyřiaosmdesátiletý Arias reportérům, aniž by specifikoval, jaké domněnky má.
Bývalý prezident v únoru zkritizoval chování americké hlavy státu Donalda Trumpa, když současné kostarické vládě prezidenta Rodriga Chavese vyčítal, že Trumpovi ustoupila a podvolila se jeho snahám o omezení čínského vlivu v oblasti a deportaci migrantů do Střední Ameriky.
„Nesouhlasit s americkou vládou nebylo pro malou zemi nikdy jednoduché, a o to méně, když se její prezident chová jako římský císař a říká zbytku světa, co má dělat,“ napsal tehdy na sociálních sítích Arias.
Reagoval přitom na to, že USA zrušily víza třem kostarickým zákonodárcům, kteří byli proti Chavesově rozhodnutí vyloučit čínské firmy z výběrového řízení na rozvinutí sítě 5G v zemi, připomíná agentura Reuters. Chaves tak učinil na základě amerického požadavku. Americký ministr zahraničí Marco Rubio také v únoru navštívil Kostariku a tamní hlavě státu nabídl pomoc s „potrestáním“ kostarických představitelů „kolaborujících s cizími aktéry, kteří představují hrozbu pro kyberbezpečnost země“.
Arias byl prezidentem Kostariky od roku 1986 do roku 1990 a znovu od roku 2006 do roku 2010. Nobelovu cenu za mír dostal v roce 1987 za jeho roli v mírových jednáních během konfliktů ve Střední Americe. Jako prezident podporoval dohodu o volném obchodu s USA, ale zároveň navázal diplomatické vztahy s Čínou.