Hlavní obsah

USA zakážou investovat do vývoje kvantových počítačů a AI v Číně

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v pondělí oznámila, že dokončuje pravidla, která omezí investice do vývoje umělé inteligence a kvantových počítačů v zemích, které představují bezpečnostní riziko pro USA, jmenovitě do firem v Čínské lidové republice. Cílem je, aby Čína nemohla pokračovat v rozvoji technologií důležitých pro modernizaci svých ozbrojených sil.

Foto: Gary Cameron, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Finální podoba nařízení bude zapovídat americkým občanům, aby se zapojili od transakcí do oblastí vývoje umělé inteligence, kvantových počítačů a polovodičů i mikroelektroniky, uvedla agentura Reuters. Ty jsou klíčové pro vývoj nové generace zbraní, kybernetickou bezpečnost, pozorování a pro zpravodajské operace. Mohou sloužit i k vývoji další generace bojových letadel nebo vyspělých systémů pro prolamování kódů.

„Americké investice včetně nehmotných výhod v podobě manažerské pomoci a přístupu k investicím a sítím talentů často doprovázejí kapitálové toky, které nesmějí být použity k tomu, aby pomohly zemím vzbuzujícím obavy rozvíjet jejich vojenské, zpravodajské a kybernetické schopnosti,“ stojí v textu americké administrativy.

Kvantové počítače mohou sloužit k prolomení šifrovacích kódů včetně 2048bitového RSA kódování používaného v bankovních systémech nebo tvůrci softwaru. Experti sice tato tvrzení zpochybňovali, ale Bílý dům trvá na tom, že vývoj kvantových počítačů představuje nebezpečí, i když ty zatím nedosáhly výsledků v prolamování kódů. Mohou být použity i ke kyberútokům.

Nyní je zakázán nebo omezen export řady technologií a výrobků do Číny. Nově bude zakázáno investovat do vývoje citlivých technologií v zahraničí v zemích vyvolávajících obavy.

Do čínských firem tekly miliardy dolarů

Už dříve ministryně obchodu Gina Raimondová upozornila, že tyto zákony jsou klíčové pro to, aby zabránily Číně rozvíjet technologie spojené s ozbrojenými silami.

Sněmovní výbor pro Čínu opakovaně kritizoval, že americké kótované společnosti posílají miliardy dolarů od amerických investorů do akcií čínských společností, o nichž jsou Spojeně státy přesvědčené, že usnadňují Číně rozvíjet čínské ozbrojené síly.

Zpráva Střediska pro bezpečnost a rozvíjející se technologie CSET v únoru 2023 uváděla, že mezi lety 2015 a 2021 napumpovali američtí investoři 40,2 miliardy dolarů do 251 čínských firem rozvíjejících umělou inteligenci . Jde o 37 procent ze 110 miliard dolarů, které získaly všechny čínské společnosti vyvíjející umělou inteligenci, uvádí server Defense One. CSET uvedlo, že 167 amerických investorů se podílelo na 401 investicích do čínských společností vyvíjející umělou inteligenci, což představuje 17 procent z celkem 2299 investic do těchto firem.

Hodně peněz šlo podle vysokého představitele Bílého domu do čínských startupů, které pak skončily na seznamu firem spolupracujících s čínskou armádou a čínskými tajnými službami.

Čína i během Blinkenovy návštěvy poskytuje přístav lodi vozící zbraně z KLDR do Ruska. Porušuje sankce

Svět

Výběr článků

Načítám