Článek
Americký velvyslanec v Kosovu Jeffrey Hovenier ve středu oznámil, že účast Kosova na zmíněných manévrech byla zrušena, informovala stanice BBC.
Základy nejnovější krize se zrodily v dubnu, kdy etničtí Srbové bojkotovali místní volby na severu Kosova, což umožnilo etnickým Albáncům převzít kontrolu nad místními radnicemi, i když volební účast mnohde klesla pod čtyři procenta.
Priština však hlasování označila z legální a čtyři kosovskoalbánské starosty do jejich úřadů „doprovodila“ policie.
Srbové se ale nástupu nových úředníků vzepřeli a v severokosovském Zvečanu i dalších městech v oblasti vypukly nepokoje, které přerostly v těžké střety.
Zraněno v nich bylo na pět desítek Srbů, ale také tři desítky příslušníků mise KFOR, jež tam má za úkol přispívat k vytváření a udržování bezpečného prostředí. Během bojů se její příslušníci snažili znepřátelené strany od sebe oddělit.
Hovenier podle BBC řekl, že USA „předvídaly důsledky“ kosovského rozhodnutí dosadit do převážně srbských obcí etnicky albánské starosty a s dostatečně velkým předstihem kosovskému premiérovi Albinu Kurtimu „důrazně doporučily“, aby změnil postup. Premiér ale radu ignoroval.
Kosovo: radnice před demonstranty chrání KFOR a žiletkový drát
Ambasador uvedl, že USA kromě vyloučení Kosova z vojenského cvičení zvažují další opatření a v současnosti je „nijak neláká“ pomáhat Kosovu v jeho úsilí získat širší mezinárodní uznání či pokročit směrem k členství v EU a NATO.
Severoatlantická aliance, pod níž mise KFOR spadá, v úterý oznámila, že jednotky v Kosovu kvůli hrozící další eskalaci posílí o zhruba 700 vojáků, tedy bezmála o pětinu.