Článek
„Jihoafrický velvyslanec do Spojených států už v naší skvělé zemi není vítán. Ebrahim Rasool je politik, který provokuje rasový hněv a nenávidí Ameriku a nenávidí Donalda Trumpa. Nemáme, co s ním řešit, a tak je považován za persona non grata,“ zveřejnil na sociální síti X Rubio.
South Africa's Ambassador to the United States is no longer welcome in our great country.
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) March 14, 2025
Ebrahim Rasool is a race-baiting politician who hates America and hates @POTUS.
We have nothing to discuss with him and so he is considered PERSONA NON GRATA.https://t.co/mnUnwGOQdx
Oficiální vysvětlení pro vyhoštění Rubio ani jeho ministerstvo neposkytli, ale ministr ke svému příspěvku připojil odkaz na článek krajně pravicového zpravodajství Breitbart o Rasoolově páteční přednášce pro jihoafrický think-tank. Tam mluvil o krocích Trumpovy administrativy v kontextu Spojených států, kde běloši brzy nebudou většinou, uvádí deník The Guardian.
„Nadřazenostní útok na úřady, který vidíme v domácí politice USA a hnutí Make America Great Again, je odpovědí nejen na nadřazenostní instinkt, ale také na jasná data, která ukazují velké demografické změny v USA, podle nichž budou běloši tvořit jen 48 % voličské základny,“ řekl v přednášce Rasool o zásazích Trumpovy administrativy do federálních úřadů.
Poukázal přitom i na jihoafrického miliardáře a Trumpova spojence Elona Muska, který se snaží navázat styky s evropskými krajně pravicovými postavami. Podle Rasoola tím Musk vysílá signál globálnímu hnutí, jež se snaží zburcovat lidi, kteří se vnímají jako součást „ohrožené bělošské komunity“.
Vyhoštění velvyslance je v USA velmi vzácné. Úřad jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy pouze uvedl, že si „politováníhodného vyhoštění velvyslance“ všiml, a na všechny apeloval, aby v záležitosti zachovali „stanovené diplomatické dekorum“.
Vztahy mezi Washingtonem a Pretorií jsou od Trumpova návratu do Bílého domu napjaté. V únoru přerušil veškerou pomoc africké zemi kvůli zákonu, který podle něj povoluje konfiskace půdy bělošských farmářů. Jihoafrická pozemková reforma ve skutečnosti v krajních případech povoluje zabavování půdy bez kompenzace nehledě na rasu jejího majitele, pokud soudy uznají, že je k tomu důvod. Například pokud majitel půdu „nevyužívá produktivně“.
Afrikáncům, převážně bělošským potomkům nizozemských a francouzských osadníků, Trump dokonce nabídl status uprchlíků. Někteří Afrikánci americkému prezidentovi za jeho zájem poděkovali, leč nabídku odmítli. Melodramatickou snahou zachraňovat je před neexistujícím útlakem se pro většinu stal terčem posměchu.