Článek
Evropské státy v současnosti zpochybňují, zda lze USA nadále považovat za spolehlivého partnera. Za to mohou kroky nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zahrnovaly dočasné odstřižení Ukrajiny od vojenské pomoci a zmírnění tlaku na Rusko, které na Ukrajině už tři roky vede invazivní válku, uvádí agentura Reuters.
Evropská komise proto v polovině března přišla s návrhem zvýšení výdajů na obranu a společného financování obranných projektů s názvem ReArm Europe. Některé z těchto projektů by mohly vést ke snížení role, kterou v evropské obranně hrají společnosti mimo EU. To by zasáhlo i britské a americké společnosti, pro které je Evropa důležitý vývozní trh.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio proto 25. března na schůzce se svými protějšky z Litvy, Lotyšska a Estonska zdůraznil, že Spojené státy se chtějí nadále podílet na evropských obranných zakázkách. Jakékoliv vyloučení amerických společností z evropských výběrových řízení prý bude Washington vnímat negativně. Podle diplomatického zdroje stejné varování obdržel i nejméně jeden severský stát.
„Nejedná se o nové téma a americká pozice v této věci je nám dobře známá. Obecně lze říct, že Česko se dlouhodobě a konzistentně řadí mezi členské země EU, které podporují také zapojení třetích zemí do obranných a bezpečnostních iniciativ unie,“ vyjádřil se k problematice mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Rubio plánuje o záležitosti jednat i tento týden v Bruselu, kde se koná zasedání ministrů zahraničí států NATO. „Je to bod, který ministr vznesl a nadále vznášet bude,“ řekl anonymní představitel Rubiova ministerstva.
Trump šlape na brzdu i na plyn zároveň
Mluvčí ministerstva uvedl, že prezident Trump současné snahy evropských spojenců „o posílení jejich obranných kapacit a převzetí zodpovědnosti za vlastní bezpečnost“ uvítal, ale varoval také před vytvořením nových bariér, které by z evropských obranných projektů vyloučily americké společnosti. „Transatlantická obranná průmyslová spolupráce Alianci posiluje,“ řekl mluvčí.
Situace je dopadem protichůdných požadavků Trumpovy administrativy. Americký prezident požadoval, aby evropští spojenci vydávali více financí na obranu, protože pro USA už jejich bezpečnost není prioritou. Evropská unie se proto pochopitelně chce zaměřit hlavně na evropskou výrobu. To jde ale proti dalšímu cíli Trumpova Bílého domu a tím je otevření zahraničních trhů pro americké výrobce.
Evropská komise trvá na tom, že ReArm Europe společnostem mimo EU umožní ucházet se o evropské obranné finance. Navržený plán by jim ovšem do cesty postavil řadu praktických a administrativních překážek.