Článek
Thajsko v únoru Ujgury, které drželo nejméně deset let, deportovalo navzdory varováním lidskoprávních expertů OSN, že jim hrozí mučení a „nevratné újmy“. Spojené státy a Kanada se thajské vládě nabízely, že Ujgury přijmou, ale ta je i tak nechala napospas Číně, protože ji nechtěla rozhněvat, připomíná agentura Reuters.
Americké ministerstvo zahraničí v reakci v pátek vydalo prohlášení, v němž se píše, že jsou USA „odhodlány bojovat s čínskými snahami tlačit na vlády, aby Ujgury a další skupiny vracely do Číny, kde jsou vystaveni mučení a nucenému mizení“.
„Tato opatření okamžitě zavádím prostřednictvím kroků k uvalení vízových omezení na současné a bývalé představitele thajské vlády zodpovědné nebo spoluvinné na nuceném návratu čtyřiceti Ujgurů z Thajska. V kontextu dlouhodobých čínských genocidních činů a zločinů proti lidskosti spáchaných na Ujgurech vlády po celém světě vyzýváme, aby Ujgury a jiné skupiny do Číny nuceně nevracely,“ vyjádřil se pak k sankcím ministr Rubio.
Jména osob, kterých se sankce dotknou, ve vyjádření zveřejněna nebyla. Stojí v něm ale, že by se omezení nemusela týkat jen přímo sankcionovaných, ale i jejich rodinných příslušníků.
Thajsko se hájí, že při deportacích jednalo v souladu se zákony a lidskoprávními závazky. Čína jakákoliv obvinění z utlačování Ujgurů odmítá. Popírá také obvinění, že Ujgury zavírá do pracovních táborů, a místo toho tvrdí, že pro ně vybudovala „kvalifikační centra“ a jejich prostřednictvím potírá terorismus, separatismus a náboženský radikalismus.
Rubio byl jako silný zastánce Ujgurů známý už jako senátor. USA Čínu z genocidy a zločinů proti lidskosti poprvé obvinily v lednu 2021, ještě za prvního funkčního období současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.