Článek
Stíhací raketa byla vystřelena z letecké Vandenbergovy základny v Kalifornii, terč z Kodiaku na Aljašce. Armáda dopředu tvrdila, že oficiálně bylo cílem testu ověřit zejména schopnost stíhací rakety rozeznat cíl, jeho zničení nebylo hlavním účelem testu.
Raketa odstartovala v 19:39 SELČ a zásah byl v 19:46 SELČ. Informoval o tom mluvčí americké raketové obranné agentury MDA Chris Taylor.
Test, který je nejrozsáhlejší podobnou akcí za 18 měsíců, byl také prvním od července, kdy Severní Korea vypálila šest raket krátkého a středního doletu a jednu s doletem dlouhým, která však krátce po startu skončila ve vodách Japonského moře. [celá zpráva] Náklady na něj dosáhly zhruba 85 miliónů dolarů (téměř 1,9 miliardy).
Protiraketový systém je v USA kontroverzní téma
Celý protiraketový systém je nicméně teprve ve fázi vývoje. Založen je na síti satelitů a radarů, jejichž cílem je objevit, zacílit a sledovat případnou nepřátelskou střelu. Velící středisko je v Coloradu, rakety pak v Aljašce a Vandenbergově základně.
Z předchozích deseti testů bylo úspěšných pouze pět. Při zkouškách v prosinci 2004 a únoru 2005 rakety, které měly cíl zasáhnout, ani neodstartovaly z podzemních sil, v nichž jsou uskladněny. To, zda bude systém schopný spolehlivě fungovat i v reálných podmínkách, je ve Spojených státech předmětem kontroverzních debat. Prezident George Bush nicméně řekl, že je "reálná šance" zničit případnou raketu KLDR letící na Spojené státy.
Pchjongjang by podle Washingtonu mohl být schopný zasáhnout Havaj, Aljašku či Kalifornii, americké úřady nicméně připouštějí, že západní rozvědky mají jen velmi málo informací o severokorejském raketovém programu. V rámci svých obranných systémů chtějí USA vybudovat jednu protiraketovou základnu v Evropě. Mezi zvažovanými místy pro její vybudování jsou také lokality v České republice a v Polsku. [celá zpráva]