Článek
Neradostnou statistiku dávají do souvislosti zejména se zdražením nájmů i s ukončením některých podpůrných programů, které federální vláda zavedla v době epidemie covidu-19.
Celkový počet bezdomovců v USA je přitom nyní nejvyšší od roku 2007, kdy tamní úřady začaly používat nynější metodiku.
Rodin s dětmi na ulici je více
Federální vláda odhaduje celkový počet bezdomovců v zemi na základě údajů ze sčítání, které provádějí lokální úřady vždy během jediné noci v lednu.
Město New York uzákonilo právo na nocování venku
Minulý rok takto došli k číslu 582 462, nyní je to 653 104, podotkl web listu USA Today s tím, že strmě rostl i počet lidí, kteří se na ulici ocitli poprvé v životě. Alarmující je nárůst počet rodin s dětmi, které jsou bez domova – meziročně jich přibylo o 15 procent.
„Bezdomovectví je řešitelné a ve Spojených státech by nemělo existovat,“ citovala stanice CBS News Marciu L. Fudgeovou, americkou ministryni bytové výstavby a rozvoje měst.
„Tato data podtrhují naléhavou potřebu podpory osvědčených řešení a strategií, které pomáhají lidem rychle opustit bezdomovectví a které v první řadě bezdomovectví předcházejí,“ komentovala nově zveřejněnou statistiku.
Drahé nájmy i konec podpory
Počet bezdomovců se přitom v USA před pandemií covidu-19 dařilo snižovat, podotkla CBS News, podle níž má nynější neutěšený stav dvě hlavní příčiny.
Tou první je konec vládní podpory, která nejchudším pomohla přestát ekonomické otřesy během pandemie. Druhým důvodem je prudký nárůst cen nájmů.
„Náklady na nájemné převyšují naši schopnost zajistit lidem ubytování,“ postěžovala si listu USA Today Ann Olivová, šéfka nevládní organizace National Alliance to End Homeless.
Problém se některých států USA dotýká výrazně více než jiných. Největší meziroční nárůst počtu bezdomovců hlásí státy New York (o 39,1 procenta), Colorado (o 38,9 procenta), Massachusetts (o 23,4 procenta), Florida (o 18,5 procenta) a Kalifornie (o 5,8 procenta).