Článek
Bogačevově skupině se údajně podařilo počítače infikovat softwarem, který kradl přístupová hesla a čísla účtů. Oběti tak přišly o milióny dolarů, uvedly americké úřady. Členové gangu pocházejí z Ruska, Ukrajiny a Británie.
Bogačev je podle prokuratury v Pittsburghu ve vazbě a čelí obvinění ze zločinného spiknutí, podvodu a praní špinavých peněz.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Obvinění, která byla vznesena proti Bogačevovi, se zatím týkají pouze jedné oběti, firmy Haysite Reinforced Plastics z pennsylvánského Erie. Podle obvinění hackeři během jediného dne, 20. října 2011, firmu okradli o 824 000 dolarů, které měla uložené na bankovních účtech banky PNC Bank se sídlem v Pittsburghu.
Platila i policie
V související civilní žalobě je podle AP zmínka také o dalších obětech, mezi nimiž jsou i nejmenovaný kmen amerických indiánů ze státu Washington, místní policie ve státě Massachusetts nebo restaurace.
Zatímco například jedna floridská banka přišla o sedm miliónů dolarů, massachusettská policie zaplatila 750 dolarů jako "výkupné", které požadoval zákeřný software v jejích počítačích, uvedla AP.
Zákeřný software Gameover Zeus se podle britského listu rozšířil po celém světě, ale dočasně ho zneškodnil bezprecedentní celosvětový zásah úřadů.
Software využívá i takzvaných phisingových e-mailů, které se pokoušejí z uživatelů vylákat osobní údaje. Pokud oběť "nespolupracuje", nasadí program vir zvaný CryptoLocker. Ten zablokuje přístup k souborům a po uživateli pak za uvolnění obsahu vyžaduje zaplacení poplatku. To byl právě případ policie v Massachusetts.
Infikované e-maily a aplikace zacílené na získání přístup na internetové účty klientů se v poslední době ve zvýšené míře objevily také v České republice.