Článek
„Kolegové z amerického ministerstva financí a Fedu řekli, že věří v brzké vyřešení tohoto problému. Řekli, že ten problém bude vyřešen do sedmnáctého,“ prohlásil v noci na dnešek podle agentury Reuters Siluanov.
Právě termín 17. října je pro USA klíčový, neboť tento den dosáhnou dluhového stropu a nebudou si moci již další peníze půjčovat. Pokud se dluhový limit do té doby nezvýší, hrozí, že Washington po tomto datu nebude schopen hradit své pohledávky.
Americký prezident Barack Obama a republikáni, ovládající Sněmovnu reprezentantů, se prozatím nedohodli na navýšení dluhového stropu, obě strany nicméně po čtvrteční schůzce hovoří o „užitečnosti“ setkání. Vlivný sněmovní republikán Pete Sessions doufá v průlom v otázkách navýšení dluhového stropu USA a obnovení financování vlády ještě dnes. Republikáni souhlasí s dočasným řešením, které by umožnilo další jednání.
Kromě hrozby dluhového stropu se USA potýkají i s tím, že nemají rozpočet, republikáni jej blokují, protože jim vadí reforma zdravotnictví. Republikáni navrhli šestitýdenní zvýšení limitu amerického dluhu, když bude Obama ochoten vyjednávat o jejich doplňcích zákona o výdajích vlády. Prezident tento návrh nepřijal, ale ani ho neodmítl.
Obama bude s republikánskými senátory jednat v pátek. Pokud dospějí obě strany ke shodě, mohou se Američané dočkat přijetí zákona o vládních výdajích i navýšení stropu.
Také šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová doufá v brzké vyřešení rozpočtových sporů ve Spojených státech. Ve čtvrtek upozornila, že pokud se američtí zákonodárci nedohodnou na zvýšení dluhového limitu, mohlo by to způsobit velké škody ekonomice USA i globálnímu hospodářství.