Článek
Spojené státy zavedly bezprecedentní cestovní restrikce loni v březnu ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Lidé, kteří pobývali v posledních 14 dnech na území států schengenského prostoru, v Británii, Irsku, Číně, Indii, Jihoafrické republice, Íránu a Brazílii, měli zakázaný vstup do země.
"V zájmu Spojených států je opustit tyto restrikce stanovené pro jednotlivé země (...) a přijmout opatření pro cestující letadlem, které stojí převážně na očkování," uvedl Biden v odůvodnění svého příkazu. Jeho vláda oznámila záměr uvolnit nynější restrikce již v druhé polovině září.
Na očkování od pěti let se už chystají lékaři v USA
Bílý dům potvrdil dřívější zprávy o tom, že se nový požadavek vakcinace nebude týkat lidí mladších 18 let stejně jako osob, které se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů. Cestující z asi 50 zemí s mírou proočkovanosti menší než deset procent, kteří do USA nemíří jako turisté, mohou rovněž obdržet výjimku. Ti, kteří budou z pravidel vyňati, však budou muset povětšinou podstoupit očkování v USA, pokud tam budou chtít zůstat déle než 60 dní.
USA při čínském útoku přijdou Tchaj-wanu na pomoc, potvrdil Biden
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již dříve oznámilo, že USA budou pro vstup do země uznávat veškeré vakcíny schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO), mezi něž patří všechny vakcíny používané v EU.
Cestovatelé se budou muset před nasednutím do letadla prokázat oficiálním očkovacím průkazem, aerolinky by je přitom neměly pustit na palubu, pokud od jejich druhé dávky uplynuly méně než dva týdny. K tomu bude ještě potřeba negativní test na koronavirus, který v čase odletu nesmí být starší než 72 hodin. Pro osoby, které mají z požadavku na očkování výjimku, nesmí být starší než 24 hodin.