Článek
Holder řekl, že „smrtící síla“ bude jednat podle válečného práva. Někdy ale podle něj musí vláda jednat rychle, a v takovém případě je nepraktické čekat na povolení od soudu.
„Vojenští a civilní představitelé musí často přijímat rychlá rozhodnutí,“ prohlásil Holder s tím, že v takových situacích existuje riziko vedlejších škod. „To všechno závisí na expertize a informacích, jež jsou zrovna k dispozici, a ty může mít ihned k dispozici jen exekutiva,“ dodal ministr.
Holder upřesnil, že síla by byla použita jen v případě předního člena Al-Káida nebo podobné teroristické organizace, kterého není možné chytit, anebo existuje riziko, že by kvůli jeho zadržení bylo ublíženo jiným osobám.
„Princip lidskosti si od nás žádá použití zbraní, které nepřinesou zbytečné utrpení,“ uvedl Holder a dodal: „Tyto principy nám nezakazují použít 'neviditelné' a technologicky vyspělé zbraně“.
V praxi nic nového
Americká vláda pondělním vyhlášením doktríny jen potvrdila pravidla již stávající praxe. Bezpilotní letouny CIA už za vlády George W. Bushe podnikaly nálety proti hledaným osobám v Afghánistánu i Pákistánu. V poslední době přibyly hlavně cíle v Jemenu. Právě tam loni v září Američané zabili duchovního Anwara al-Awlakiho, který pocházel z USA a vyzýval k útokům proti Spojeným státům.
Holder na tiskové konferenci v Chicagu odmítl hovořit o nynějších programech proti Američanům, kteří představují zahraniční hrozbu.