Článek
Zpráva, která doputovala do Kongresu, varuje, že USA nově čelí jaderným hrozbám z více míst. Rusko podle ní představuje akutní hrozbu: má rozsáhlý a diverzifikovaný jaderný arzenál obsahující strategické zbraně i zbraně dlouhého doletu a snaží se vytvářet nové jaderné systémy. Podle zprávy také neváhá ohánět se jadernými zbraněmi a snaží se tak ochránit své nebezpečné a nezákonné chování.
Čína je pak podle zprávy nebezpečná především svou rostoucí asertivitou a netransparentností.
Dokument hovoří o nutnosti zachovat schopnost Spojených států odstrašit Rusko, Čínu a Írán s KLDR zároveň. K tomu si musí USA zachovat „efektivní nukleární triádu“, což znamená schopnost odpalovat jaderné zbraně ze země, ze vzduchu i z ponorek z moře. Zpráva také připomíná, že jaderné zbraně mohou USA použít pouze proti státům s jaderným arzenálem.
Nová ruská jaderná doktrína dává Ukrajině jedinou možnost. Vzdát se
V nové ruské jaderné doktríně se s nasazením jaderných zbraní počítá v případě, že je někdo použije jako první, nebo v případě takového útoku konvenčními zbraněmi, který by ohrozil existenci Ruska jako státu.
Terčem jaderného odstrašení pak může být i potenciální nepřítel, který „má a rozmisťuje systémy a prostředky protiraketové obrany, obranné, řízené a balistické střely středního a kratšího doletu, vysoce přesné nejaderné a hypersonické zbraně, ozbrojené bezpilotní prostředky i energetické zbraně, které lze použít proti Ruské federaci“.
Ponorky a bomby
Americké ministerstvo obrany ve svém dokumentu o změnách v jaderném odstrašení hovoří o zlepšení připravenosti jaderných ponorek třídy Ohio nebo o výrobě moderní bomby B61-13. Spojené státy musí také v rámci jaderného odstrašení posilovat a využívat i vývoj nejaderných zbraní nebo zbraní dvojího určení.
„Nyní jsme ve světě, kde čelíme mnoha jaderným konkurentům, mnoha státům, které rostou, diverzifikují a modernizují svůj jaderný arzenál a také bohužel upřednostňují roli, kterou hrají jaderné zbraně v jejich národních bezpečnostních strategiích,“ řekl Richard C. Johnson, který je na americkém ministerstvu obrany odpovědný za jaderné zbraně a politiku odstrašení.
Vzhledem k tomu, že se bezpečnostní prostředí vyvíjí, může být podle Johnsona nutné upravit hodnocení jaderného stavu z roku 2022, kdy administrativa prezidenta Joea Bidena naposledy upravila americkou doktrínu. USA si podle něj musí zachovat schopnost dosáhnout jaderného odstrašení ve světle posílených jaderných schopností Číny a Ruska a možného nedostatku dohod o kontrole jaderných zbraní.