Článek
„Dal jsem jasně najevo, že Spojené státy budou stát při svých partnerech z GCC proti hrozbě vnějšího útoku,” prohlásil Obama a dodal, že spojencům jde o mír a dobré sousedské vztahy s Íránem.
Američané budou s arabskými partnery spolupracovat na poli boje proti terorismu, námořní ochrany, kybernetické bezpečnosti i raketové obrany.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Státy GCC, kterými jsou Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, v rámci kolektivní bezpečnosti chtějí vyvinout regionální systém ochrany před balistickými střelami. Jeho součástí má být i systém včasného varování.
Podle závěrečného prohlášení USA přispějí arabským státům s technickou pomocí. Spojené státy také uvádějí, že v případě ohrožení regionu zváží k jeho obraně společné kroky včetně možného použití vojenské síly.
Špičky chyběly
Většina nejvyšších představitelů GCC však na Obamův summit nepřiletěla. Přítomni byli jen šéfové vlád Kuvajtu a Bahrajnu. Ostatní státy vyslaly jen níže postavené zástupce.
Překvapivě chyběl i saúdský král Salmán. Důvodem mělo být humanitární příměří v Jemenu, jež bylo vyhlášeno od čtvrtka. Saúdská Arábie vede sunnitskou koalici proti šíitským povstalcům v Jemenu podporovaným Íránem.
Podle Bílého domu není Salmánova nepřítomnost signálem nelibosti Rijádu vůči bezpečnostním zárukám, jež chtějí Spojené státy nabídnout.