Článek
"Nebudeme žít po boku Severní Koreje vybavené jadernými zbraněmi, to nemůžeme akceptovat," prohlásil Hill. KLDR "může mít budoucnost, nebo může mít tyto zbraně. Nemůže mít obojí", podotkl.
Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí neupřesnil, jaké konkrétní kroky by Spojené státy mohly podniknout, aby KLDR v jaderné zkoušce zabránily. Slíbil však, že udělají "maximum pro to, aby KLDR od testu odradily".
Podle něj USA již v úterý předaly prostřednictvím diplomatických kanálů v OSN v New Yorku Severní Koreji zprávu vyjadřující hluboké znepokojení nad plánovanými testy. Pchjongjang podle něj ještě na americké poselství nereagoval.
Hill také zopakoval, že Washington má zájem o bilaterální rozhovory se severokorejskými představiteli, musejí se však uskutečnit v rámci šestistranného jednání o severokorejském jaderném programu.
O jaderné hrozbě jedná i RB OSN
O nové výhrůžce ze strany Pchjongjangu jednala ve středu rovněž Rada bezpečnosti OSN. Japonsko na zasedání vyzvalo její členy, aby přijali společné prohlášení, které by KLDR vyzývalo upustit od svého plánu uskutečnit jaderný test a požadovalo její návrat k šestistranným jednáním. Experti RB OSN mají ve svých jednáních o KLDR pokračovat i ve čtvrtek po konzultacích záležitosti se svými vládami.