Článek
USA přestaly poskytovat Rusku aktualizace údajů o rozmístění raket a jejich nosičů i telemetrická data o letech odpálených mezikontinentálních balistických raket a raket vypalovaných z ponorek.
„Samozřejmě tyto informace obdrží znovu,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel k případnému možnému návratu USA k úplnému plnění podmínek ve smlouvě.
Zdůraznil, že podobně jako Rusko USA základní podmínky smlouvy omezující počet jaderných hlavic na 1550 a jejích nosičů na 800 plní, ale jen neposkytují údaje: „Budeme se dále držet klíčových omezení a očekáváme, že Rusko v tom bude taky pokračovat.“
USA budou také dále informovat o startech těchto raket podle dohody o potvrzování startů mezikontinentálních balistických raket z roku 1988 a o strategických cvičeních podle separátní smlouvy z roku 1989.
Tlak na Rusko
Spojené státy doufají, že odmítnutí poskytovat některé údaje dovede Moskvu zpátky k rozhovorům o kontrole zbraní. „Zaujali jsme přístup postupných kroků,“ uvedl zdroj. Americká odpověď na ruský krok má Rusům „poskytnout příležitost vrátit se k jednacímu stolu a mluvit o návratu k plnění podmínek smlouvy New START“.
Rusko však zatím návrat k plnění všech podmínek odmítlo, přiznal. Při bilaterálních rozhovorech minulý týden Moskva „odmítla změnit svůj aktuální přístup k Novému STARTu“. „Výsledkem je, že jsme dnes uplatnili tato protiopatření,“ poznamenal s tím, že opatření odpovídají těm, která Rusko zavedlo 21. února.
Smlouva z Prahy
Smlouvu Nový START podepsali 8. dubna 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvěděv. Vypršet měla 5. února 2021, ale pak se obě strany dohodly na jejím prodloužení do roku 2026.
Rusko pozastavilo účast ve smlouvě, protože v době války nechce poskytovat údaje o aktuální dislokaci svých jaderných zbraní. Kreml sice popírá, že jde o válku, ale současně uvádí, že čelí celému Západu.