Článek
„Prezident Trump řekl velmi jasně, že nebudeme stát mimo, zatímco se Venezuela stává diktaturou,” řekl Pence novinářům v Cartageně. Dodal, že politická krize ve Venezuele ohrožuje bezpečnost a prosperitu celé západní polokoule, včetně Spojených států.
Venezuelská krize je jedním z hlavních témat Penceovy cesty; už v neděli o ní viceprezident jednal s kolumbijský prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Ten Pence vyzval, aby se USA vyhnuly vojenskému řešení, o kterém se jako o jedné z možností o víkendu zmínil americký prezident Donald Trump. Santos při setkáním s Pencem zopakoval, že tlak na autoritářský režim ve Venezuele musí pokračovat, ale mírovými prostředky.
„Jak už řekl prezident Trump, máme mnoho variant, a prezident věří, že spolu s našimi spojenci v Latinské Americe dosáhneme mírového řešení krize, se kterou se potýká venezuelský lid,” uvedl v neděli Pence při setkání s kolumbijským prezidentem.
300 tisíc uprchlíků
Pence, který je od neděle na své první cestě po několika zemích Latinské Ameriky, se v Cartageně setkal s venezuelskými uprchlíky. V celé Kolumbii žije podle odhadu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi 300 000 Venezuelanů.
V posledních týdnech přechází hranice z Venezuely do Kolumbie denně na 25 000 lidí, většinou proto, aby nakoupili základní potraviny a léky, kterých se jim v zemi stižené ekonomickou i politickou krizí nedostává. Zhruba každý desátý ale v Kolumbii zůstane, někteří z obav před represemi od venezuelských úřadů.
Penceovu cestu do Kolumbie kritizoval v pondělí venezuelský ministr informací Ernesto Villegas: „USA a jejich satelit Bogotá se nám snaží dávat lekce z demokracie, a přitom poskytují ochranu neonacistům na svém území.”