Hlavní obsah

USA nebudou chránit ukrajinský vzdušný prostor, na rozdíl od izraelského. Je to jiný konflikt, řekl Kirby

Spojené státy nebudou chránit ukrajinský vzdušný prostor před ruskými drony, střelami nebo raketami, jako tomu bylo pří íránském útoku na Izrael, do jehož obrany se kromě USA zapojila také Velká Británie nebo Francie. Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se totiž jedná o dva odlišné konflikty a rozdílný charakter hrozby. Kirby to uvedl na pondělní tiskové konferenci.

Foto: Profimedia.cz

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby

Článek

Bezpečnostní mluvčí tak reagoval na otázku americké redaktorky, která se zeptala, proč Spojené státy a další spojenci nemohou poskytnout Ukrajině tu stejnou pomoc, jakou poskytli Izraeli při nedělním íránském útoku, při němž bylo směrem na Izrael vypuštěno 300 dronů, raket a střel.

„Odlišné konflikty, jiný vzdušný prostor, rozdílné hrozby. Prezident od začátku konfliktu na Ukrajině jasně říkal, že se Spojené státy nehodlají do tohoto konfliktu zapojit v bojové roli. A také jsme to neudělali,“ prohlásil Kirby na tiskové konferenci, aniž by upřesnil, v čem konkrétně se konflikty liší.

„Poskytujeme Ukrajině nástroje, které potřebuje k obraně svého vzdušného prostoru. A bohužel to teď nemůžeme udělat, protože nemáme k dispozici finanční prostředky na doplnění národní bezpečnosti, které tak zoufale potřebují,“ dodal.

Studio Novinek: Premiér Petr Fiala v Bílém domě

PoliTalk

Kirby tak narážel na nový balíček pomoci pro Ukrajinu, který už přes půl roku blokují republikáni v americkém Kongresu.

Americký prezident Joe Biden jej předložil už loni v říjnu, původně měl balíček zahrnovat pomoc jak Ukrajině, tak i Izraeli, Tchaj-wanu a spojencům v Indo-Pacifiku. S tím ale nesouhlasí šéf republikánské většiny Mike Johnson, který prohlásil, že balíčky chce projednávat samostatně, rozdělí je tedy na čtyři.

Celková částka je podle Johnsona zhruba stejná, část pomoci ale bude mít formu půjček. Johnson uvedl, že zákonodárci budou mít na prozkoumání návrhu předepsaných 72 hodin, hlasovat by se mohlo v pátek pozdě večer.

S tím ale nesouhlasí Bílý dům. „Jsme proti samostatnému návrhu zákona, který by se týkal pouze Izraele,“ uvedl Kirby na pondělní tiskové konferenci.

Johnson chce o pomoci Izraeli a Ukrajině hlasovat odděleně

Amerika

Výběr článků

Načítám