Článek
„Americká schopnost bránit spojence, partnery a vlastní životní zájmy je stále nejistější,“ konstatuje dokument Komise pro národní obrannou strategii, která dostala před rokem od Pentagonu zadání posoudit základní strategickou koncepci.
Rusko a Čína podle nich konfrontují USA v daleko větší míře než kterýkoli protivník od konce studené války a „Američané mohou čelit rozhodující vojenské porážce“, citovala z expertní zprávy televize CBS.
Soudí, že obě mocnosti se poučily z vojenské strategie USA po 11. září 2001 a připravily se k vedení boje, s nímž se Američané dlouho nesetkali. „Znamená to, že nemůžeme bojovat tradičním způsobem,“ upozornil člen týmu Eric Edelman, bývalý náměstek ministra obrany.
Málo peněz a změna prostředí
„Ministerstvu obrany nedáváme dost peněz docela dlouhou dobu. Myslím, že lidé ztratili ze zřetele, že mezinárodní prostředí se stalo daleko složitější,“ dodal. On a další členové komise předstoupí tento měsíc před výbory pro obranu Senátu i Sněmovny.
Experti pojmenovali šest trendů, které mění strategický terén. Kromě návratu silového soupeření s autoritativními mocnostmi Ruskem a Čínou jsou to růst síly regionálních hráčů jako Severní Korea a Írán, aktivita muslimských extremistů, agrese s využitím diplomatického a ekonomického nátlaku a hybridní vedení boje, šíření vyspělých vojenských technologií a politická dysfunkce v USA včetně nestabilního rozpočtu.
Komise vyzvala ke zvýšení vojenských výdajů o tři až pět procent nad inflaci, jinak bude podle ní nutné změnit globální strategické cíle. Konstatuje rovněž, že v kyberprostoru už USA neodstrašují protivníky tak účinně, jak by měly.