Hlavní obsah

USA mají seznam ústupků, které budou požadovat po Rusku. Je velmi konkrétní

2:31
2:31

Poslechněte si tento článek

Spojené státy budou v rámci jednání jako součást dohody o ukončení války požadovat, aby Rusko uznalo právo Ukrajiny na vlastní armádu a obranný průmysl. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s vývojem diskusí ve Washingtonu. Podle nich jsou na seznamu i další konkrétní ústupky, které budou USA po Moskvě vyžadovat.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump

Článek

Souhlas, aby Ukrajina mohla mít vlastní armádu, by znamenal, že by se ruský prezident Vladimir Putin musel vzdát svého cíle demilitarizovat sousední zemi. Navíc by to byla známka toho, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby válku ukončila, je ochotna usilovat o nějaké ústupky také od Moskvy, nejen od Kyjeva, poznamenal Bloomberg.

Požadavek podle agentury může vznést Trumpův zvláštní vyslanec Steve Witkoff během svého dalšího setkání s Putinem.

Foto: Gavriil Grigorov, ČTK/AP

Americký vyjednavač Steve Witkoff a ruský prezident Vladimir Putin před společným jednáním (duben 2025)

USA podle Bloombergu také chtějí, aby Rusko vrátilo Ukrajině kontrolu nad Záporožskou jadernou elektrárnou, které se zmocnilo na začátku rozsáhlé invaze. Washington už naplánoval převedení zařízení pod svou kontrolu, aby bylo možné dodávat energii oběma stranám, uvedl Bloomberg. Detaily amerického plánu se však ještě mohou změnit, připustil.

Dněpr a Charkovská oblast

Spojené státy by dále chtěly zajistit Ukrajině možnost plavby po Dněpru a přimět Rusy, aby se stáhli z té části ukrajinské Charkovské oblasti, kterou nyní okupují. Putin přitom požaduje, aby Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská oblast byly uznány za území Ruské federace, ačkoli Rusům se zatím nepodařilo tyto oblasti zcela obsadit.

Krym, na kterém ukrajinský prezident Volodymy Zelenskyj trvá, Trumpova administrativa ve svém plánu na dohodu o ukončení války prakticky nezmiňuje a americký prezident dal opakovaně najevo, že v jeho představách se poloostrova Ukrajina bude muset vzdát.

Také polský prezident Andrzej Duda před časem řekl, že Ukrajina bude muset při jednání s Ruskem udělat určité ústupky. Mír na Ukrajině by podle něj měl být takový, aby se ani jedna strana nepovažovala za vítěze, připomněl Bloomberg.

Výběr článků

Načítám