Článek
V jednom případě úřady deportovaly matku se sedmiletým a čtyřletým dítětem, které se léčí s rakovinou. Ve druhém zase těhotnou matku s jejím dvouletým dítětem, uvedly v pátek v tiskové zprávě neziskové organizace Americká unie občanských svobod (ACLU) a National Immigration Project.
Podle jejich advokátů a soudních záznamů byly obě ženy zadrženy, když se účastnily rutinních schůzek s úředníky v Louisianě v rámci Programu intenzivního dohledu (ISAP), který spadá pod imigrační úřady. Za úkol přitom má, aby lidé bez amerických dokumentů mohli zůstat v komunitě, v níž žijí, stojí na webu ISAP.
Homan ovšem odmítl, že by USA děti deportovaly. Podle něj si je matky chtěly vzít s sebou do Hondurasu. „Žádné dítě s americkým občanstvím nebylo deportováno,“ řekl Homan. „Deportovat znamená nařídit to imigračním soudcem,“ dodal podle WP.
Erin Hebertová, obhájkyně matky, jejíž dítě má rakovinu, uvedla, že žena žila v Louisianě přes deset let, americké dokumenty ovšem neměla. Imigrační úřady ji zadržely minulý čtvrtek poté, co matku požádaly, aby se dostavila se svými dvěma dětmi. Řekly jí také, aby vzala jejich pasy.
Když Hebertová spolu s matkou přijela na úřad, úředníci jí řekli, že se schůzky nemůže zúčastnit. Po 20 až 30 minutách právničce řekli, že rodinu zadrželi. Odmítli jí navíc sdělit, kam ji odvezou, uvedla americká stanice CNN s tím, že později se Hebertová dozvěděla, že přímo na schůzce na matku s dětmi čekali dva příslušníci amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE).
Hebertová se snažila zařídit odklad jejich vyhoštění, to se jí však nepovedlo a od úřadů na svou žádost nedostala žádnou odpověď. V pátek ráno už byla rodina v letadle do Hondurasu, píše CNN.
„Moji klienti byli deportováni do 24 hodin od zadržení a já k nim neměla žádný přístup,“ uvedla Hebertová.
Bez spravedlivého procesu
Obhájkyně druhé deportované ženy Gracie Willisová řekla, že jejich vyhoštění ze Spojených států podtrhuje obavy z „nedostatečně spravedlivého procesu“ v době, kdy Trumpova administrativa tvrdě zaklekává proti imigraci.
„V reálném čase vidíme, jak řádný proces eroduje,“ řekla Willisová. „To je hluboce znepokojující a tyto případy jsou toho jasným příkladem,“ dodala.
Willisová dále sdělila, že soud oběma ženám vydal v jejich nepřítomnosti soudní příkaz k vyhoštění. Kvůli tomu „se nemohly účastnit soudu o svých imigračních případech a soudce následně vydal příkaz k vyhoštění“, vysvětlila stanice CNN.
V případě těhotné matky s dvouletým synem měla žena údajně ručně ve španělštině napsat na papír, že si přeje, aby byla deportována se svým potomkem. To ale Willisová zpochybnila a uvedla, že „ručně psaný dopis není výrokem toho, co si přeje“.
Vždyť tady mohly svoje děti nechat, argumentuje úřad
„Jsou to matky, jsou to těhotné ženy. Jsou to děti,“ řekla v neděli CNN Alanah Odomsová, výkonná ředitelka ACLU v Louisianě. „Jsou to lidé nevyléčitelně nemocní nebo s velmi vážnými zdravotními potížemi, kteří byli obyvateli dodržujícími zákony a kteří se hlásili u ICE, jak jim bylo nařízeno na základě příkazu k dohledu,“ dodala.
„Pokud to ICE může udělat těmto matkám a těmto dětem, pokud to může udělat studentům na univerzitních kampusech… nikdo z nás není v bezpečí před tímto druhem bezpráví,“ uzavřela.
Trumpův zmocněnec pro ochranu hranic Tom Homan uvedl, že „rodiny mohou být deportovány společně“ bez ohledu na status. Podle něj to je na rodičích, aby se rozhodli, zda odejdou z USA společně, nebo nechají své děti ve Spojených státech.
Willisová ovšem prohlásila, že ani jedna z matek „neměla na výběr“. Děti musely odjet s nimi, přestože si jejich matky přály, aby zůstaly v USA.
Není to však první případ, co americké imigrační úřady vyhostily dítě s rakovinou. Zkraje března deportovaly také desetiletou dívku, americkou občanku, s rodiči do Mexika.

Desetiletá dívka v nemocnici, kde se léčí s rakovinou mozku.