Článek
Během tří až sedmi dní od čínské invaze na Tchaj-wan by Američanům došly protilodní střely dlouhého doletu a do měsíce by jim došly i naváděné střely s plochou dráhou letu. Protilodní střely by navíc do týdne došly i Tchajwancům, rekapituluje deník The Telegraph závěry simulace objednané komisí Sněmovny reprezentantů pro záležitosti Číny.
„Dozvěděli jsme se, že v protáhlé válce nemá naše obranná industriální základna zdroje potřebné k vítězství. Kvůli různým regionálním konfliktům po celém světě je příliš roztažená. Abychom válku vyhráli, pokud to někdy bude nutné, musíme naši obrannou industriální základnu upevnit,“ řekl o výsledcích simulace předseda komise John Moolenaar.
Čínský vojenský průmysl přitom nadále rapidně roste a na rozdíl od toho amerického se nezapojuje do konfliktů na Blízkém východě a na Ukrajině. CSIS simulaci provedlo více než 25krát a pokaždé se ukázalo, že Spojené státy mají „pro dlouhou válku nedostatečné zásoby kritické munice“. Na dotažení Číny potřebují USA podle závěrečné zprávy ze simulací „přibližně dva roky výroby klíčové munice“.
U.S. Steel a Nippon Steel žalují Bidena
Válka s Čínou by podle předpokladů také zdevastovala americkou flotilu. Očekává se, že by ztratila mezi 10 a 20 válečnými loděmi, dvě letecké lodě a 200–400 bojových letadel. Na doplnění ponorek by bylo potřeba přibližně osm let, na doplnění letadel až 12 let a na nahrazení letadlových lodí až 40 let. Kapacity Pekingu na výrobu lodí jsou přitom až 230krát větší než ty Washingtonu.
„Chraň bůh, abychom neskončili v otevřeném konfliktu s Čínou. Jakákoliv válka se zemí, jako je Čína, bude zahrnovat velmi rychlé vyčerpání zásob munice,“ řekl minulý týden na akci CSIS poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Od nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa se očekává pouze zhoršení vztahů s Čínou. Slíbil totiž, že na Peking uvalí rozsáhlá cla. Na to Čína zareagovala vlastními hrozbami, včetně té, že omezí vývoz vzácných kovů. Na Trumpovi teď bude, zda se rozhodne investovat do obranného průmyslu, aby výsledek případné války dvou největších ekonomik světa zvrátil.