Článek
Právníci vědkyně v prohlášení uvedli, že americkým úřadům poskytli dostatečné důkazy k tomu, aby Tchang propustily. „Doufáme, že doktorce Tchang umožní vrátit se ke své dceři a manželovi po vlastní ose,” napsali.
Americké ministerstvo spravedlnosti začalo stíhat Tchang a další tři čínské vědce, protože podle něj ve formulářích lhali o příslušnosti k čínské armádě. Tchang se měla v USA připojit k výzkumu na jedné z kalifornských univerzit.
The U.S. Justice Department has moved to drop all charges against a Chinese researcher arrested last year on visa fraud, a case that is part of the department's "China Initiative," which aims to prevent the transfer of technology to China. @leejane71
— David Brunnstrom (@davidbrunnstrom) July 23, 2021
.https://t.co/Wy6wcS3dmy
Vědkyně se před svým zatčením krátce ukrývala na čínském konzulátu v San Franciscu. USA následně konzulát obvinily z toho, že poskytuje útočiště člence čínské lidové armády, která se snaží vyhnout stíhání. Americká policie vědkyni zadržela poté, co se z konzulátu vypravila k doktorovi.
Čínský konzulát v San Francisku ukryl čínskou vědkyni stíhanou v USA, tvrdí FBI
Právníci Tchang popírali její vazby na čínskou armádu a žádali její propuštění s argumentem, že by za lhaní v žádosti o vízum dostala zřejmě půl roku vězení, přičemž již nyní strávila za mřížemi či v domácím vězení deset měsíců.
Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo před třemi lety zvláštní iniciativu, jejímž cílem je zabránit nedovolenému přesunu technologií z USA do Číny. Úřady zatkly loni nejméně pět čínských vědců kvůli jejich údajným vazbám na Peking, dva z nich jsou stále ve vězení.