Článek
Poslední červnovou středu zašel Riley s kolegy do baru zapít fakt, že démon, jemuž upsal přes čtvrtstoletí života, zůstane navždy za mřížemi. „Pronásledoval jsem ho jako kapitán Achab bílou velrybu,“ svěřil se listu The Washington Post v narážce na proslulý román Hermana Melvilla o stíhání Moby Dicka, obrovského bílého vorvaně.
Riley se v osmdesátých letech jako agent amerického Úřadu pro potírání drog (DEA) v utajení pohyboval v chicagském podsvětí. Tehdy vládl kokain, oblíbenec mladých a úspěšných. Na počátku devadesátých let zaplavil město heroin a Riley v některých čtvrtích potkával jen zombies. Tehdy od informátora poprvé zaslechl jméno El Chapo.
V DEA o něm nic nevěděli. Riley zprvu pátral na vlastní pěst. Pak dostal zelenou a přesunul se do El Pasa. Avšak už pár dnů po jeho nástupu visel na mostě za hranicí v Mexiku transparent: „Vítej, Jacku Riley!“ Ačkoli mu nadřízení přidělili nejlepší možnou ochranku, život mu dvakrát zachránila náhoda či shoda okolností.
Jeho lidé ve spolupráci s FBI a Mexičany přesto šli po Prckových stopách jako ohaři. „Jednou utekl mexickým vojákům na poslední chvíli tunelem pod vanou,“ vybavuje si Riley.
V souboji kdo s koho spadla klec v roce 2014. Narkobarona dopadli v hotelovém pokoji v letovisku Mazatlán. Avšak když se Riley po tomto triumfu chystal do důchodu, El Chapo v červenci 2015 uprchl z vězení na motocyklu takřka dvoukilometrovým tunelem, pro který museli jeho komplicové přemístit 3250 tun zeminy.
Roha vzal z El Altiplana, nejdůkladněji střežené mexické věznice asi 90 kilometrů západně od metropole, a to i přesto, že každý jeho krok sledovaly kamery a on sám nosil elektronický náramek.
Neunikal ale dlouho. V květnu 2016 byl vystopován a komando mexické námořní pěchoty ho dopadlo v úkrytu ve městě Los Mochis. „Vaz mu zlomila slabost pro chutné burrito a především pro nezletilé dívky, panny, které si od rodičů kupoval za pět tisíc dolarů (112,3 tis. korun),“ uzavírá agent, dnes už důchodce.