Článek
Pentagon, který s pozoruhodnou transparentností nabídl vyúčtování 66,5 miliardy dolarů (15,3 bilionu korun) za zbraně, jež dodal Ukrajině, se zapletl do války mnohem víc, než byl ochoten přiznat. Tajným centrem této spolupráce se stala posádka americké armády v německém Wiesbadenu, uvedl The New York Times.
Američtí a ukrajinští důstojníci si tam každé ráno stanovili priority: zasáhnout ruské jednotky, jejich významné vybavení či vojenskou infrastrukturu. Američtí a koaliční zpravodajci prohledávali satelitní snímky, odposlouchávali rádiovou i jinou komunikaci, aby našli ruské pozice. Taktická skupina Dragon (drak) pak dala Ukrajincům souřadnice, aby na ně mohli střílet.

Ukrajinský bezposádkový člun Sea Baby byl upraven i pro kladení min.
Američané i spojenci se podle listu obávali, že by mohlo být „nepřiměřeně provokativní“ nazývat stanovené cíle právě „cíli“, a tak vybraná místa a pozice nazývali „body zájmu“.
Myšlenka partnerství spočívala v tom, že úzká spolupráce Ameriky s Ukrajinou by kompenzovala obrovské výhody Ruska v oblasti lidské síly a zbraní. Na jaře 2022 administrativa amerického prezidenta Joea Bidena souhlasila s vysláním High Mobility Artillery Systems neboli HIMARS, které používaly satelitem naváděné rakety k úderům do vzdálenosti kolem 80 kilometrů.
Převaha Davida nad Goliášem
Údery způsobily nárůst počtu ruských obětí a protiofenziva Ukrajiny v roce 2022 byla z velké části úspěšná: v prosinci téhož roku měli Ukrajinci nad svým ruským nepřítelem „převahu jako David nad Goliášem“, uvedl The New York Times.
Američané se od počátku partnerství s Ukrajinou snažili ujistit svět i Kreml, že USA nebojují s Ruskem, jen pomáhají Kyjevu. Přesto byli přesvědčeni, že mnohé z potenciálně nejprovokativnějších kroků musí být podniknuty tajně.
Porada vojenských poradců ve wiesbadenské centrále
Šlo například o vojenské poradce. Po uvolnění zákazu „amerických bot na ukrajinské půdě“ se do Kyjeva dostala zhruba desítka vojenských poradců. Později byl v nejvyšším utajení tým rozšířen na tři desítky a nakonec „poradci“ směli i cestovat na ukrajinská velitelská stanoviště blíže k bojům.

„Pomáhat“ smělo například také americké námořnictvo, které prostřednictvím wiesbadenské centrály usnadnilo ukrajinské útoky vodními drony na ruské válečné lodě operující těsně za teritoriálními vodami anektovaného Krymu.
Po několika týdnech dostala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) povolení podporovat ukrajinské operace v krymských vodách a na podzim 2022 „agentura“ v utajení pomáhala ukrajinským dronům zasahovat ruské válečné lodě v přístavu Sevastopol.

Ukrajinský námořní dron Magura V5, který byl vyvinut v roce 2023. Na snímku z dubna 2024
Wiesbadenská centrála pracovala podle listu dlouhé měsíce v naprostém utajení. V prosinci 2024 jako první „přiznala barvu“ Severoatlantická aliance, když oznámila, že v Německu začalo pracovat nové velitelství NATO pro „zbrojní pomoc Ukrajině“.
Definitivně existenci centrály potvrdil na svém Facebooku ukrajinský velvyslanec v Británii, bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj, který její činnost hodnotil jako „úžasnou“. „Byla to naše tajná zbraň,“ poznamenal.