Hlavní obsah

Ukrajina věděla o pozastavení americké vojenské pomoci už v den Trumpova telefonátu

Washington

Ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině. Vyplynulo to ze středeční výpovědi Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska a která vypovídala před výborem Sněmovny reprezentantů kvůli případnému impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Článek

Její výpověď podle CNN oslabila argument republikánů pro vyvrácení obvinění Trumpa, že vojenskou pomoc Ukrajině spojoval se zkompromitováním svého politického soka.

Republikáni hájí Trumpa mimo jiné s tím, že v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 25. července na něj nemohl tlačit s pákou obnovení pozastavené vojenské pomoci Ukrajině. Republikáni tvrdí, že v té době Ukrajinci nevěděli, že je pomoc pozastavena. Za odblokování pomoci měl podle některých demokratů Trump požadovat, aby Ukrajina obnovila vyšetřování jeho politického soka Joea Bidena a jeho syna, jenž dříve působil ve vedení ukrajinské firmy v minulosti podezřelé z korupce.

Cooperová ale ve středu při veřejném slyšení před výborem Sněmovny uvedla, že ukrajinská ambasáda o pozastavení pomoci věděla už 25. července. „Jeden ze zaměstnanců mého odboru na ministerstvu obrany byl 25. července dotázán kontaktem z ukrajinské ambasády: co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?” uvedla Cooperová.

Cooperová také vypověděla, že se o pozastavení pomoci dozvěděla v červenci a že o ní nikdy přímo s Trumpem nehovořila. „Slyšela jsem, že prezident nařídil pozastavit pomoc kvůli obavám z korupce na Ukrajině,” dodala.

Foto: Loren Elliott, Reuters

Americký velvyslanec při EU Gordon Sondland při výpovědi před Kongresem

Před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb vypovídal ve středu i americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland, který prohlásil, že Trump naléhal na Ukrajinu s cílem dosáhnout vyšetřování Bidena a postupoval podle zásady quid pro quo (něco za něco). Sondland ale odmítl, že by mu Trump výslovně řekl, že vojenská pomoc Ukrajině je podmíněna vyšetřováním Bidena. Kompromitující informace o Bidenovi podle Sondlanda Trump vázal hlavně na souhlas s návštěvou Zelenského v Bílém domě.

Americký velvyslanec v ukrajinské kauze potopil Trumpa, ten vše popřel

Amerika

Výběr článků

Načítám