Hlavní obsah

Ukrajina musí přestat s kritikou USA a schválit naše práva na vzácné nerosty, uvedl Trumpův poradce

4:24
4:24

Poslechněte si tento článek

Ukrajina musí přestat kritizovat USA a schválit práva Američanů na ukrajinské vzácné nerosty. Prohlásil to podle agentury Reuters Mike Waltz, poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyjádření přišlo po kritice ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na adresu šéfa Bílého domu, jehož prohlášení v posledních dnech kopírují ruskou propagandu.

Foto: Profimedia.cz

Americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz

Článek

„Musí se zklidnit, pořádně se zamyslet a podepsat tu dohodu,“ řekl Waltz podle agentury Reuters. Vzhledem k tomu, co Spojené státy pro Ukrajinu udělaly, je odmítnutí dohody o nerostných surovinách a toho, jak Trump vede mírová jednání, podle Waltze „prostě nepřijatelné“.

Americká vláda minulý týden předložila Kyjevu návrh dohody, kterou by se Ukrajina vzdala práva na část svého nerostného bohatství, čímž by USA vykompenzovala dosavadní pomoc v obraně proti ruské agresi. Podle dokumentu by USA získaly práva na přibližně 50 procent ukrajinských vzácných zemin. Američané Ukrajince o parametrech návrhu oficiálně neinformovali, všechna vyjádření šla přes média. Zelenskyj ale potvrdil, že takto prezentovaný návrh odmítá.

Ve hře jsou biliony dolarů

Ukrajina disponuje zásobami dvaceti klíčových minerálů a kovů, přičemž se odhaduje, že hodnota jejích ložisek nerostných surovin dosahuje dvanácti bilionů dolarů. Pokud by se do této částky zahrnuly i další přírodní zdroje jako uhlí a zemní plyn, celková hodnota by vzrostla na přibližně 26 bilionů dolarů.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump během tiskové konference v Mar-a-Lago na Floridě

Jednou ze strategických surovin, kterou Ukrajina disponuje, je lithium, klíčová surovina pro výrobu baterií. Ačkoli země tuto surovinu netěží, má potenciál stát se jedním z největších dodavatelů lithia pro Evropskou unii. Podle odhadů tvoří ukrajinské zásoby téměř třetinu prozkoumaných ložisek lithia v Evropě a přibližně tři procenta světových zdrojů.

Další významnou surovinou pro výrobu baterií je grafit. Ukrajina se řadí mezi pět zemí s největšími zásobami grafitu na světě, přičemž odhadované množství tvoří pětinu světových zásob. Kromě výroby baterií má grafit také využití při výstavbě jaderných elektráren. Pro ně je klíčovou surovinou uran – jeho největšími zásobami v Evropě disponuje rovněž Ukrajina.

Největší zásoby titanu v Evropě

Ukrajina má také největší zásoby titanu v Evropě, přičemž produkuje sedm procent světové nabídky, i když využívá pouze zhruba třetinu svých ložisek. Na ukrajinském území se dále nachází poměrně vzácný kov beryllium, který vzniká, když jsou atomová jádra zasažena kosmickými paprsky.

Foto: Sven Hoppe, Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Kromě toho Ukrajina vlastní zásoby vzácných zemin, jako jsou cer, ytrium, lanthan a neodym. Odborníci se domnívají, že Ukrajina má největší dostupné zásoby těchto prvků v Evropě, přesné údaje však nejsou k dispozici, jelikož ložiska teprve čekají na rozpracování. V zemi se nachází také jedno z největších ložisek neželezných kovů v Evropě. Mezi tyto kovy se řadí měď, olovo, zinek či stříbro.

Trump má nové podmínky pro pomoc Ukrajině. Chce její vzácné kovy

Zahraniční

Hlavním problémem využití je však ruská okupace rozsáhlých území Ukrajiny, která jsou bohatá na vzácné suroviny. Podle Americké obchodní komory Rusko nyní kontroluje oblasti, v nichž se nachází 42 procent vzácných kovů, třetina vzácných zemin, 63 procent zásob uhlí, jedenáct procent ropy a pětina zemního plynu.

Washington nyní činí kroky ke sbližování s Ruskem, které proti Ukrajině válčí již tři roky. Američtí činitelé zahájili jednání s ruskými protějšky o možném posilování spolupráce a Trump v úterý výrazně vystupňoval svou kritiku Kyjeva. To vedlo Zelenského k vyjádření, že Trump žije v „dezinformační bublině“. Trump na to reagoval mimo jiné slovy, že ukrajinský lídr je diktátor.

Americký poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz

Mike Waltz (51), poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, je bývalý důstojník armádních speciálních jednotek.

V americkém Kongresu byl považován za největšího jestřába, pokud jde o Čínu, a v roce 2021 dokonce vyzval, aby američtí sportovci plně bojkotovali zimní olympijské hry v Pekingu.

Waltz, který získal vzdělání na vojenských školách a absolvoval mezinárodní studia na Virginia Military Institute, působil v administrativě prezidenta George W. Bushe jako ředitel obranné politiky Pentagonu a jako protiteroristický poradce viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Zelenskyj v reakci na Trumpa: Ukrajina je otevřena možnosti těžby vzácných kovů s partnery

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám