Článek
Musk tvrdí, že bývalé vedení Twitteru upozaďovalo zejména pravicově a konzervativně smýšlející uživatele a jejich témata. Bagatelizovalo také debatu o opatřeních proti šíření covidu.
Bývalý šéf Twitteru v úterý napsal, že podle jeho názoru musejí sociální média odolávat kontrole, a to jak té korporátní, tak i vládní. Autor příspěvku by podle Dorseyho měl být jediný, kdo ho může i odstranit. Moderování obsahu pak podle něj nejlépe zařídí vhodný algoritmus.
„Twitter pod mým vedením i ten současný Twitter žádný z těchto principů nesplňují. Je to jenom moje vina, protože jsem v roce 2020 po vstupu aktivistů do společnosti na dodržování těchto principů netlačil,“ doznával se Dorsey v úterý na blogu služby Revue, kterou vlastní Twitter.
Musk obnažuje Twitter. Ukáže prý světu, jak manipuluje veřejnou debatu
„Největší chybou, kterou jsem udělal, bylo pokračování v investicích do našich nástrojů pro správu diskuze na úkor nástrojů pro samotné uživatele tak, aby si mohli diskuzi spravovat sami,“ sype si Dorsey popel na hlavu.
„To zatížilo společnost příliš velkou mocí a znamenalo to značný tlak zvenčí (např. rozpočty na reklamu). Obecně si myslím, že společnosti se staly příliš mocnými, a to mi bylo zcela jasné, když jsme pozastavili Trumpův účet,“ pokračoval dále Dorsey.
Spoluzakladatel Twitteru vyzývá k restartu fungování platformy za nových podmínek a píše, že je důležité, aby měli lidé v rukou nástroje pro svobodnou a nezávislou diskuzi a výměnu informací.
„Umožnit vládě nebo několika korporacím vlastnit veřejnou konverzaci je cesta k centralizované kontrole,“ varoval.