Článek
„Strávil jsem s prezidentem Putinem hodně času, mluvil jsem s ním, snažil se navázat vztah,“ řekl Witkoff. Dodal, že pro svou misi „měl podporu prezidenta Trumpa, což je opravdu velká věc“.
Na oficiálních stránkách Kremlu byla v den návštěvy zvláštního vyslance uvedena pouze schůzka Putina s regionálním gubernátorem, připomněl server The Moscow Times.
Witkoffovy výroky přicházejí v době, kdy se organizuje schůzka Trumpa s Putinem, aby americký prezident mohl splnit svůj předvolební slib, že ukončí válku na Ukrajině, která začala ruskou invazí v únoru 2022.

Americký prezident Donald Trump a propuštěný Marc Fogel
Fogel se vrátil do USA tento měsíc. Američané ho vyměnili za Alexandra Vinnika, který byl zatčen v roce 2017 v Řecku a vydán do USA. Tam mu hrozilo až 20 let vězení za praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměnových směnárenských platforem.
Jednání ve Švýcarsku
Witkoffovo jednání v Moskvě není ani zdaleka prvním o ukončení války na Ukrajině. Američané z Trumpova „přechodového“ týmu se podle agentury Reuters v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s Rusy ve Švýcarsku.
Švýcarské ministerstvo zahraničí sdělilo, že setkání stran zapojených do rusko-ukrajinské války se v zemi konají pravidelně a že o nich Bern ví. Tyto schůzky ale neřídí vlády, jsou neformální a neoficiální. V diplomatickém žargonu se podle Reuters takové schůzky označují jako „Track Two“ (česky druhá kolej). Jejich cílem je zmírnit vzájemné napětí.
Schůzky o Ukrajině v neoficiálním formátu se konaly už v roce 2023 a na počátku roku 2024, kdy Putin naznačoval, že je ochoten uvažovat o příměří. Jednání ale k ničemu nevedla a tato „druhá kolej“ se ukázala být spíše slepou kolejí.