Hlavní obsah

Trumpův zmocněnec Witkoff se má v Moskvě sejít s Putinem

1:44
1:44

Poslechněte si tento článek

Ruský prezident Vladimir Putin se zřejmě v Moskvě sejde se Stevem Witkoffem, zvláštním zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na své zdroje o tom informuje agentura Bloomberg. Witkoff je původně zmocněncem pro oblast Blízkého východu. Nyní se však angažuje i v jednáních týkajících se Ukrajiny, proti níž Rusko třetím rokem vede invazní válku. S Putinem už podle amerických médií letos jednou jednal.

Foto: Profimedia.cz

Americký zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff

Článek

Trumpův zmocněnec by měl do Moskvy odletět už tento týden, tvrdí zdroje Bloombergu s tím, že na programu by mělo být i jednání s šéfem Kremlu.

Witkoff by se také spolu s americkým ministrem zahraničí Markem Rubiem a poradcem pro národní bezpečnost Mikem Waltzem měl nyní v úterý zúčastnit jednání s ukrajinskou delegací v Saúdské Arábii.

Oficiální místa možnou schůzku Witkoffa a Putina zatím nekomentovala, Trump nicméně v neděli řekl, že USA chystají „velká setkání“ s Ukrajinou i Ruskem.

Rusko nemá žádné karty, tvrdí Trump. Minulý týden podle něj mělo všechny

Válka na Ukrajině

Witkoff sehrál klíčovou roli při vyjednávání o příměří a výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem letos v lednu.

V únoru také vyslal Trump Witkoffa do Moskvy, kde se podle zdrojů CNN už tehdy setkal s Putinem. Podílel se přitom na jednáních, po nichž byl v Rusku propuštěn americký občan Marc Fogel, odsouzený za držení 17 gramů konopí, výměnou za osvobození ruského občana a hackera Alexandra Vinnika, vězněného v USA kvůli obvinění, že přes kryptosměnárnu BTC-e „vypral“ miliardy dolarů.

USA nepřestaly sdílet s Ukrajinou obranné zpravodajské informace, tvrdí Trumpův vyslanec

Amerika

Výběr článků

Načítám