Hlavní obsah

Trumpův chaos: Vyrazil experty na jaderné zbraně, vláda se je snaží nabrat zpět, ale nemá na ně kontakty

4:22
4:22

Poslechněte si tento článek

Americká vláda se pokouší znovu zaměstnat experty na jadernou energii, které ve čtvrtek nechala propustit z Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) z popudu prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem následného zrušení vyhazovů jsou obavy o národní bezpečnost, neboť se jedná o experty na jaderné zbraně. Problém ale je, že úřady na ně nemají kontakty.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Prezident USA Donald Trump

Článek

Odborníci z NNSA byli mezi stovkami zaměstnanců ministerstva energetiky, pod které federální agentura spadá, kteří dostali dopisy s informací o ukončení pracovního poměru. Stalo se tak v rámci iniciativy staronového prezidenta Donalda Trumpa, jenž postavil nejbohatšího muže světa Elona Muska do čela nového úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE). Propuštění má za cíl snížit vládní výdaje.

Jenže ministerstvo si záhy uvědomilo, že je vlastně odpovědné i za vývoj, výrobu a údržbu jaderných zbraní a za dohled nad jejich obřími zásobami, uvedly stanice BBC a NBC. A právě propuštění pracovníci plnili celou řadu úkolů v oblasti jaderné bezpečnosti, včetně servisu jaderných zbraní v době, kdy nejsou v pohotovosti v raketách či bombardérech. NNSA je zodpovědná také za jejich modernizaci.

Muskova tiskovka v Bílém domě: Kšiltovka na hlavě, syn na ramenou a přiznání, že lhal o kondomech pro Gazu

Amerika

Počet propuštěných není přesně znám, americká média uváděla asi 300 lidí, mluvčí ministerstva ale tvrdí, že jde o méně než padesát osob. Byli to ale lidé ze závodu na výrobu jaderných zbraní, uvedla stanice CNN.

Vyrazili je a zrušili jim e-mail. Takže jim teď nemůžou napsat

Trumpova administrativa se tak nyní snaží způsobený chaos zase napravit a výpovědi zrušit. Problém je, že na vyhozené experty nemá spojení. S rozhodnutím o jejich propuštění jim totiž byl zrušen také e-mail zaměstnance federálních úřadů. V některých případech museli okamžitě vyklidit pracovní místo. Část vyhozených ani nedostala výpověď písemně, uvedl americký veřejnoprávní rozhlas NPR.

Foto: Handout ., Reuters

Sídlo NNSA v Jižní Karolíně

„Ukončení pracovního poměru se ruší, ale nemáme dobrý způsob, jak se s těmito lidmi spojit,“ stojí ve vzkazu poslaném dalším zaměstnancům NNSA. Zejména nadřízení a spolupracovníci propuštěných odborníků jsou žádáni o poskytnutí soukromých e-mailových adres či jiných kontaktů na vyhozené kolegy, aby je bylo možné kontaktovat a přijmout zpátky.

OK, vrátím se, ale stejně si radši najdu jinou práci

V tomto týdnu byl ukončen pracovní poměr asi deseti tisícům federálních zaměstnanců, kteří byli v roční či dvouleté zkušební době. Asi dalších 75 000 jich přijalo nabídku odejít dobrovolně na podzim.

Specialistka na jadernou bezpečnost v NNSA, která byla ve čtvrtek propuštěna, protože byla v dvouleté zkušební době, sdělila NBC News, že stále nemá přístup k pracovnímu e-mailu, ale její nadřízený jí zavolal, aby ji informoval, že její „výpověď byla zrušena“, a aby se v úterý dostavila do práce. „Budu upřímná, hodlám si dál hledat práci,“ uvedla zaměstnankyně. „Vrátím se, ale jakmile najdu jinou práci, odejdu,“ dodala. Na otázku, proč si bude hledat jiné zaměstnání, odpověděla, že nevěří, že si současnou práci udrží.

Stávající zaměstnanci se podle NPR obávají, že škody mohou být nevratné. Jaderná bezpečnost je vysoce specializovaná práce pod vysokým tlakem, není však nijak zvlášť dobře placená, upozornil jeden ze zaměstnanců. „Proč by někdo měl vzít tuto práci zpět?“ tázal se.

Federální škrty se setkaly s odporem opozičních demokratů, odborů a progresivních organizací a podle NBC News od Trumpovy inaugurace 20. ledna bylo na novou vládu podáno více než 60 žalob zmiňujících mimo jiné údajné překročení prezidentských pravomocí.

Muskův „demoliční tým“. Americká média odkrývají totožnosti zaměstnanců

Zahraniční

Výběr článků

Načítám